Wiadomości z Bytomia

Dawna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna tymczasowym miejscem dla uchodźców z Ukrainy

  • Dodano: 2023-01-12 06:30, aktualizacja: 2023-01-11 15:56

Około 60 ukraińskich matek z dziećmi przeprowadza się do wyremontowanych pomieszczeń w budynku przy ul. Rostka. Gmach, w którym mieściła się kiedyś Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, przeszedł remont i został zaadaptowany na potrzeby uchodźców.

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie i przez kolejne miesiące, kiedy do Polski napływali uchodźcy szukający schronienia, Bytom przygotowywał miejsca zakwaterowania i wszelką możliwą pomoc. Powstał punkt recepcyjny, centrum wolontariatu z całą machiną wsparcia, w którą zaangażowani byli urzędnicy, przedsiębiorcy i sztab wolontariuszy.

By zapewnić schronienie coraz liczniej napływającym do naszego miasta uchodźcom z Ukrainy,  udostępniliśmy im tymczasowo budynek internatu po dawnym Kolegium Nauczycielskim przy ul. Kołobrzeskiej w Rozbarku. W szczytowej fazie mieszkało tam około 160 osób - mówi Grażyna Bujnicka - Moździerz, naczelniczka Wydziału Administracyjnego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Internat do remontu

Zakwaterowanie budynku przy ul. Kołobrzeskiej  rozpoczęło się już na początku marca 2022 r. Urządzono tam kuchnie i przygotowano bazę noclegową.

- Ponieważ  w byłym internacie - formalnie należącym do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej już wcześniej planowane były poważne prace remontowe, wiedzieliśmy, że potrzebny będzie inny obiekt, w którym zakwaterujemy uciekające przed wojną rodziny. Zdecydowaliśmy zagospodarować budynek przy ul. Rostka - tłumaczy Stanisław Korman, naczelnik Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora, koordynujący działania pomocowe w Bytomiu.

Tymczasowe lokum w dawnej poradni

By nadać dawnej poradni funkcje mieszkalne, ekipy remontowe przeprowadziły tam prace adaptacyjne i instalacyjne - konieczne było przygotowanie aneksów kuchennych, które mieszczą się w pokojach, zakup mebli i wykonanie sanitariatów. Łącznie zamieszka tam około  60 osób.

Obecne w miejskich placówkach przebywa 88 obywateli Ukrainy. Remont budynku kosztował 300 tys. zł, a pieniądze pochodzą z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe.

budynek ppp bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również