Wpływ transformacji energetycznej na sytuację gospodarczą gmin, planowanie przestrzenne, zagospodarowanie terenów poprzemysłowych oraz politykę klimatyczną. To najważniejsze tematy, jakie zostały poruszone podczas czwartkowego, 30 stycznia spotkania w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, które odbyło się w ramach badań realizowanych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Badania nad gotowością gmin na zmiany
Badanie „Gotowość społeczności lokalnych na zmiany wynikające z procesu transformacji energetycznej i społeczno-gospodarczej, określonego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030 w wybranych gminach województwa śląskiego z problemem społecznym i/lub przestrzennym, które w największym stopniu dotknie proces przeobrażeń” realizowane jest w kilku miastach naszego województwa: Bytomiu, Bieruniu, Jastrzębiu-Zdroju, Mysłowicach, Zabrzu oraz Rybniku.
W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z .o.o, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Wpływ transformacji energetycznej na miasta
Podczas badań, w którym uczestniczą m.in. przedstawiciele gmin, przedsiębiorcy górniczy i związani z branżą górniczą, organizacje pracodawców i samorządów gospodarczych, branżowych związków zawodowych, organizacji pozarządowych, ale również mieszkańcy miast biorących udział w projekcie, omawiane są przede wszystkich sprawy gospodarczo-środowiskowe i społeczne w kontekście całego procesu transformacji energetycznej. Na czwartkowym spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Bytomiu poruszono m.in. kwestie związane z wpływem transformacji górniczej i energetycznej na gospodarkę gmin, proces rewitalizacji obiektów poprzemysłowych oraz skutki realizowanych w miastach górniczych procesów związanych z transformacją energetyczną.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że transformacja energetyczna to wyzwanie, przed którym stoi wiele regionów w Polsce, a jej przeprowadzenie powinno odbywać się z wykorzystaniem potencjałów miast pogórniczych, ale również planowo i w bezpieczny sposób dla mieszkańców tych gmin, w których takie projekty są realizowane. Na spotkaniu zwracano uwagę, że skutki przeprowadzonej na przełomie XX i XXI wieku restrukturyzacji górnictwa do dzisiaj są odczuwalne w naszym mieście.
Konieczne wsparcie w trakcie procesu
W trakcie rozmów zwracano także uwagę na konieczność wsparcia państwa oraz Unii Europejskiej dla miast, które przechodzą proces transformacji energetycznej. Uczestnicy dyskusji podkreślali konieczność wsparcia zarówno od strony finansowej, ale także prawodawczej, która umożliwi gminom m.in. przygotowanie terenów pokopalnianych pod tereny inwestycyjne, zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego, jak również pomoc w przygotowaniu pracowników kopalń i firm z branży górniczej do wejścia na rynek pracy.
Stały dialog z samorządami
Podczas spotkania uczestnicy podkreślali, że transformacja powinna być realizowana w stałym dialogu z samorządami. Wiele gmin górniczych po likwidacji kopalń będzie musiało przez dziesięciolecia mierzyć się ze skutkami gospodarczymi, środowiskowymi oraz społecznymi zmian, dlatego tak ważny jest ich udział w całym procesie transformacji energetycznej.