Wiadomości z Bytomia

Cztery inwestycje za 13,6 mln zł

  • Dodano: 2018-08-24 10:15

Trwa realizacja czterech kluczowych inwestycji drogowych w naszym mieście - przebudowa ul. Frenzla, Katowickiej, Alei Jana Pawła II i skrzyżowania ul. Wrocławskiej z ul. Reja. Mimo że obecnie występują utrudnienia drogowe, inwestycje te z pewnością nie tylko zwiększą komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Realizacja wszystkich inwestycji jest możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto środków z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Dofinansowanie wynosi 85%. Całkowita wartość inwestycji to 13,6 mln zł, a najwięcej kosztować będzie przebudowa skrzyżowania ul. Wrocławskiej i Reja za 4,6 mln zł. W ramach prowadzonych prac przebudowane zostanie skrzyżowanie, w tym jezdnia, chodniki, zjazdy, droga rowerowa, a także wydzielone zostaną dodatkowe pasy ruchu. Ponadto przebudowane zostanie oświetlenie uliczne, układ torowy linii tramwajowej oraz powstanie nowa sygnalizacji świetlna. Cała inwestycja powinna zakończyć się do końca października, a w jej ramach już częściowo przebudowano sieci uzbrojenia podziemnego i torowisko tramwajowe.

Kolejną inwestycją na kwotę 2,9 mln złotych jest przebudowa ul. Frenzla na odcinku od ul. Racjonalizatorów do granicy z miastem Zabrze. W zakresie prac przewidziano nie tylko remont nawierzchni jezdni, ale również chodników, zjazdów i skrzyżowań oraz przebudowę tzw. wyspy centralnej na pl. Szpitalnym wraz z wymianą nawierzchni na kostkę granitową. Do tej pory wykonano już m.in.: nową nawierzchnię jezdni od granicy Bytomia z Zabrzem do ul. Francuskiej oraz częściowo wykonano rozbiórkę chodników. Obecnie drogowcy rozpoczęli kolejny etap przebudowy ul. Frenzla w Bytomiu – Miechowicach. Prace są prowadzone na ul. Frenzla pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Francuską do wysokości sklepu „Aldi”. Ten etap prac powinien zakończyć się do 29 sierpnia, a cała inwestycja do końca listopada.

Kierowców z pewnością ucieszy również przebudowa Alei Jana Pawła II za około 2,2 mln zł, która ma się zakończyć w październiku. W ramach realizowanej już inwestycji zmodernizowana zostanie jezdnia na odcinku około 650 metrów pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kamieńską a skrzyżowaniem z ul. Kędzierzyńską, wzmocniona konstrukcja korpusu drogowego, wymienione bariery energochłonne oraz zamontowane nowe bariery dwustronne.

Warto dodać, że druga pod względem kosztów inwestycja, która realizowana jest w Bytomiu, to przebudowa ul. Katowickiej. Związana jest ona bezpośrednio z modernizacją torowiska tramwajowego, w ramach którego powstanie m.in. drugie torowisko, a trakcja elektryczna zostanie przesunięta na słupy trakcyjne. Z kolei prace drogowe obejmują modernizację jezdni, miejsc postojowych, oświetlenia ulicznego oraz zieleni. Inwestycja ma zostać zakończona do końca listopada, a do tej pory przebudowano już sieć wodno – kanalizacyjną oraz trwają roboty związane z budową drugiego torowiska tramwajowego i przebudową jezdni.

Wszystkie cztery inwestycje dofinansowano z dotacji celowej z budżetu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Solidarności”.


Źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również