Muzeum Górnośląskie proponuje nam szereg interesujących wydarzeń w czerwcu.
Fotografia w dawnym Lwowie. Lwowskie atelier fotograficzne – wykład
Podczas ostatniego wykładu poznaliśmy najwybitniejsze postacie związane z dawną lwowską fotografią. Nadszedł więc czas na opowieść o lwowskich zakładach fotograficznych, o ich twórcach i innych ludziach z nimi związanych. Na przestrzeni końca XIX i początku XX wieku działało ich ponad 100, co wydaje się być prawdziwym fenomenem. Warto więc poznać te najsłynniejsze atelier, takie jak: Adela, T. Bahrynowicz, Rembrandt, E. Trzemeski i wiele innych.
Prezentację uświetni pokaz najciekawszych fotografii – głównie portretów – niekiedy znanych postaci ówczesnego życia.
- kiedy? 2 czerwca 2021 (środa), godz. 17.00,
- gdzie? Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34,
- prowadzi: Mieczysław Dobkowski,
- wstęp: 1 zł (bilety do zakupu w kasie: pl. J. III Sobieskiego 2 lub ul. W. Korfantego 34).
UWAGA: W związku z ograniczeniami epidemicznymi wprowadzonymi dla Państwa bezpieczeństwa obowiązuje limit 15 osób na wykładzie.
Warsztaty fotograficzne połączone ze spacerem śladami bytomskiej społeczności żydowskiej
W ramach projektu "Ślad pokoleń. Od Synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, realizować będziemy w roku 2021 szereg przedsięwzięć, które pozwolą Państwu na bliższe poznanie historii i kultury Żydów na Górnym Śląsku.
Historia społeczności żydowskiej w Bytomiu, przed-, w czasie trwania wojny i po wojnie, ma wymiar symboliczny i tożsamy z losami Żydów górnośląskich i europejskich. Jest bogata w wydarzenia, momentami trudna i bolesna.
Projekt rozpoczynamy od warsztatów fotograficznych połączonych ze spacerem śladami bytomskiej społeczności żydowskiej "ŚLAD POKOLEŃ”.
- kiedy? 4 czerwca (piątek), godz. 15.00
- liczba uczestników ograniczona: 10 miejsc
- gdzie? wejście do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu od ul. W. Korfantego 34
- prowadzi: Magdalena Pospieszałowska i Witalis Szołtys
- wstęp wolny
Zapisy prowadzi Dział Edukacji: +48 32-281-82-94 w. 127
Okiem obiektywu. Fotografia Zofii Rydet i Jerzego Lewczyńskiego ze zbiorów MGB – wykład
Zofia Rydet, specjalistka od fotograficznych cykli, oraz Jerzy Lewczyński, twórca "archeologii fotografii” – to artyści, bez których historia rodzimej fotografii drugiej połowy XX wieku z pewnością nie miałaby szans zaistnieć w tak bogatej i spektakularnej formie! Tym milej jest nam zaprosić Państwa na kolejne spotkanie z cyklu "Cenniejsze niż złoto...O kolekcjach sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, które zostało poświęcone tym właśnie artystom. Będzie to okazja do bliższego przyjrzenia się twórczości jakże niezwykłej fotografki, którą bezsprzecznie była Zofia Rydet. Będzie to również okazja do zapoznania się z artystyczną spuścizną nietuzinkowego, niejednokrotnie wyprzedzającego swój czas twórcy – Jerzego Lewczyńskiego.
- kiedy? 10 czerwca 2021 (czwartek), godz. 17.00
- gdzie? Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34
- prowadzi: Helena Kisielewska
- wstęp: 1 zł
UWAGA: W związku z ograniczeniami epidemicznymi wprowadzonymi dla Państwa bezpieczeństwa obowiązuje limit 15 osób na wykładzie.
Skarby śląskiej szafy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
Czy wiecie, jak wyglądają klocki do zdobienia tkanin, jak prawidłowo zawiązać chustkę zwaną purpurką lub w jaki sposób wykonać misterną koronkę klockową? Zastanawialiście się, jakie nakrycie głowy powinna nosić mężatka z rodziny górniczej, a jakie z rodziny chłopskiej? A może chcielibyście zaprezentować własną interpretację stroju ludowego podczas pokazu mody? Tego lata Muzeum Górnośląskie w Bytomiu postanowiło bliżej przyjrzeć się modzie, w szczególności tradycyjnym śląskim wzorom wykorzystywanym w aranżacjach współczesnych projektantów.
W ramach projektu "Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021, bytomskie muzeum zaplanowało liczne zajęcia praktyczne i wydarzenia. Dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w warsztatach malowania wstążek i projektowania wzorów za pomocą stempli z tradycyjnymi śląskimi haftami oraz w lekcjach muzealnych związanych z antropologią stroju. Do nieco starszych odbiorców kierowane są warsztaty wykonywania koronki klockowej, malowania fartuchów do strojów rozbarskich oraz – dla osób posiadających własną maszynę – warsztaty szycia i zdobienia toreb. Na zakończenie projektu Muzeum Górnośląskie przygotowało pokaz mody śląskiej – muzealnicy zaprezentują śląskie stroje ludowe z własnych zbiorów, zarówno w tradycyjnych, jak i współczesnych aranżacjach, a na wybiegu zobaczymy nie zawodowe modelki czy modeli, a mieszkańców Bytomia i okolic.
Wszystkie wydarzenia są darmowe.
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.
- Wydarzenia online na stronie Muzeum Górnośląskiego.