Wiadomości z Bytomia

Czerwcowe wydarzenia w Muzeum Górnośląskim

  • Dodano: 2021-06-02 06:30, aktualizacja: 2021-06-01 20:33

Muzeum Górnośląskie proponuje nam szereg interesujących wydarzeń w czerwcu.

Fotografia w dawnym Lwowie. Lwowskie atelier fotograficzne – wykład

Podczas ostatniego wykładu poznaliśmy najwybitniejsze postacie związane z dawną lwowską fotografią. Nadszedł więc czas na opowieść o lwowskich zakładach fotograficznych, o ich twórcach i innych ludziach z nimi związanych. Na przestrzeni końca XIX i początku XX wieku działało ich ponad 100, co wydaje się być prawdziwym fenomenem. Warto więc poznać te najsłynniejsze atelier, takie jak: Adela, T. Bahrynowicz, Rembrandt, E. Trzemeski i wiele innych.

Prezentację uświetni pokaz najciekawszych fotografii – głównie portretów – niekiedy znanych postaci ówczesnego życia.

  • kiedy? 2 czerwca 2021 (środa), godz. 17.00,
  • gdzie? Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34,
  • prowadzi: Mieczysław Dobkowski,
  • wstęp: 1 zł (bilety do zakupu w kasie: pl. J. III Sobieskiego 2 lub ul. W. Korfantego 34).

UWAGA: W związku z ograniczeniami epidemicznymi wprowadzonymi dla Państwa bezpieczeństwa obowiązuje limit 15 osób na wykładzie.


Warsztaty fotograficzne połączone ze spacerem śladami bytomskiej społeczności żydowskiej

W ramach projektu "Ślad pokoleń. Od Synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, realizować będziemy w roku 2021 szereg przedsięwzięć, które pozwolą Państwu na bliższe poznanie historii i kultury Żydów na Górnym Śląsku.

Historia społeczności żydowskiej w Bytomiu, przed-, w czasie trwania wojny i po wojnie, ma wymiar symboliczny i tożsamy z losami Żydów górnośląskich i europejskich. Jest bogata w wydarzenia, momentami trudna i bolesna.

Projekt rozpoczynamy od warsztatów fotograficznych połączonych ze spacerem śladami bytomskiej społeczności żydowskiej "ŚLAD POKOLEŃ”.

  • kiedy? 4 czerwca (piątek), godz. 15.00
  • liczba uczestników ograniczona: 10 miejsc
  • gdzie? wejście do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu od ul. W. Korfantego 34
  • prowadzi: Magdalena Pospieszałowska i Witalis Szołtys
  • wstęp wolny

Zapisy prowadzi Dział Edukacji: +48 32-281-82-94 w. 127


Okiem obiektywu. Fotografia Zofii Rydet i Jerzego Lewczyńskiego ze zbiorów MGB – wykład

Zofia Rydet, specjalistka od fotograficznych cykli, oraz Jerzy Lewczyński, twórca "archeologii fotografii” – to artyści, bez których historia rodzimej fotografii drugiej połowy XX wieku z pewnością nie miałaby szans zaistnieć w tak bogatej i spektakularnej formie! Tym milej jest nam zaprosić Państwa na kolejne spotkanie z cyklu "Cenniejsze niż złoto...O kolekcjach sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, które zostało poświęcone tym właśnie artystom. Będzie to okazja do bliższego przyjrzenia się twórczości jakże niezwykłej fotografki, którą bezsprzecznie była Zofia Rydet. Będzie to również okazja do zapoznania się z artystyczną spuścizną nietuzinkowego, niejednokrotnie wyprzedzającego swój czas twórcy – Jerzego Lewczyńskiego.

  • kiedy? 10 czerwca 2021 (czwartek), godz. 17.00
  • gdzie? Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34 
  • prowadzi: Helena Kisielewska 
  • wstęp: 1 zł

UWAGA: W związku z ograniczeniami epidemicznymi wprowadzonymi dla Państwa bezpieczeństwa obowiązuje limit 15 osób na wykładzie.


Skarby śląskiej szafy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Czy wiecie, jak wyglądają klocki do zdobienia tkanin, jak prawidłowo zawiązać chustkę zwaną purpurką lub w jaki sposób wykonać misterną koronkę klockową? Zastanawialiście się, jakie nakrycie głowy powinna nosić mężatka z rodziny górniczej, a jakie z rodziny chłopskiej? A może chcielibyście zaprezentować własną interpretację stroju ludowego podczas pokazu mody? Tego lata Muzeum Górnośląskie w Bytomiu postanowiło bliżej przyjrzeć się modzie, w szczególności tradycyjnym śląskim wzorom wykorzystywanym w aranżacjach współczesnych projektantów.

W ramach projektu "Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021, bytomskie muzeum zaplanowało liczne zajęcia praktyczne i wydarzenia. Dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w warsztatach malowania wstążek i projektowania wzorów za pomocą stempli z tradycyjnymi śląskimi haftami oraz w lekcjach muzealnych związanych z antropologią stroju. Do nieco starszych odbiorców kierowane są warsztaty wykonywania koronki klockowej, malowania fartuchów do strojów rozbarskich oraz – dla osób posiadających własną maszynę – warsztaty szycia i zdobienia toreb. Na zakończenie projektu Muzeum Górnośląskie przygotowało pokaz mody śląskiej – muzealnicy zaprezentują śląskie stroje ludowe z własnych zbiorów, zarówno w tradycyjnych, jak i współczesnych aranżacjach, a na wybiegu zobaczymy nie zawodowe modelki czy modeli, a mieszkańców Bytomia i okolic.

Wszystkie wydarzenia są darmowe.

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.

  • Wydarzenia online na stronie Muzeum Górnośląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również