Wiadomości z Bytomia

Czas pracy kierowcy pod kontrolą drogówki

  • Dodano: 2022-02-21 07:00, aktualizacja: 2022-02-20 19:52

W czwartek policjanci z bytomskiej i gliwickiej drogówki wspólnie prowadzili kontrole transportu drogowego. Mundurowi na głównych ciągach komunikacyjnych Bytomia sprawdzali czas pracy kierowców.

W czwartek od wczesnych godzin rannych na drogach Bytomia policjanci z bytomskiej i gliwickiej drogówki wspólnie prowadzili kontrole w transporcie drogowym. Działania prowadzone były na głównych ciągach komunikacyjnych, w tym między innymi na alei Jana Pawła II. Mundurowi sprawdzali przede wszystkim wykresy tachografów, czyli urządzeń rejestrujących między innymi prędkość jazdy i czas pracy kierowcy. Stróże prawa zwracali uwagę również na stan techniczny pojazdów, w tym układy hamulcowe, kierownicze, oświetlenie i właściwe oznakowanie. Kontrolowali przewożone ładunki przez te pojazdy, a także sposób ich zabezpieczenia. Sprawdzali trzeźwość kierowców, ich uprawnienia do prowadzenia określonych rodzajów pojazdów, dokumenty przewozowe.

Podczas prowadzonej akcji dwóch kierowców, którzy notorycznie nie przestrzegali czasu pracy za kierownicą, zostało ukaranych mandatami karnymi. 39-letni kierowca Scanii, aż osiem razy nie stosował czasu odpoczynku. Drugi z kierowców, 34-letni obywatel Rumunii pięciokrotnie przekroczył znacząco czas pracy kierowcy. Policjanci nałożyli na mężczyznę 5 mandatów karnych, które wyniosły 2 tysiące złotych.

Przerwa jest ważna

Pamiętajmy, że choć pozornie zmęczenia możemy nie odczuwać, to wpływa ono negatywnie na naszą zdolność prowadzenia pojazdu. Prowadzi ono do zmniejszenia czujności i wydłużenia czasu reakcji. Zdarza się, że jest powodem zaśnięcia za kierownicą. Ryzyko spowodowania ciężkiego w skutkach wypadku drogowego jest dużo wyższe w przypadku osoby zmęczonej niż wypoczętej. Zwracajmy uwagę, na nasz stan psychofizyczny wsiadając za kierownicę. Nie przeceniajmy swojego organizmu i zróbmy przerwę w podróży, gdy czujemy, że ogarnia nas znużenie, czy zmęczenie. Zadbajmy o bezpieczeństwo nasze, przewożonych pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również