Wiadomości z Bytomia

Chodnik i rampa przy ul. Chorzowskiej zostaną przebudowane. 21 lutego ruszają prace

  • Dodano: 2022-02-21 06:30, aktualizacja: 2022-02-20 19:48

W Bytomiu-Rozbarku już dziś rozpocznie się długo oczekiwana inwestycja, związana z dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ciągu komunikacyjnego wzdłuż ulicy Chorzowskiej, tuż przy nowo powstałym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom.

W ramach inwestycji nie tylko zostanie przebudowana pochylnia dla niepełnosprawnych, ale również powstaną schody terenowe o nawierzchni z kostki betonowej oraz wyremontowany zostanie chodnik. Wartość całej inwestycji to 504 tys. zł, a jej realizacja jest możliwa dzięki pozyskaniu przez nasze miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Ta inwestycja jest realizowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, ale również seniorach i rodzicach z małymi dziećmi. Przebudowa ciągu komunikacyjnego wzdłuż ul. Chorzowskiej z pewnością poprawi komfort poruszania się mieszkańców Rozbarku, którzy właśnie tę drogę przemierzają do pracy, szkoły czy sklepów zlokalizowanych w Śródmieściu - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych

W ramach inwestycji wykonawca, firma CASTORI Sp. z o.o. z Bytomia rozbierze istniejącą nawierzchnię chodnika z płyt drogowych, krawężników i obrzeży oraz wykona nową z kostki betonowej, przebudowana zostanie pochylnia, która wraz z poręczą będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także powstaną schody terenowe z nawierzchnią z kostki betonowej szarej lub grafitowej. Warto dodać, że wykonana zostanie również kanalizacja deszczowa, a mur oporowy między ulicą Chorzowską a chodnikiem wzdłuż ul. Chorzowskiej od strony Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych zostanie naprawiony, a powstałe w nim ubytki uzupełnione.

Kolejna inwestycja dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym

Wartość całej inwestycji wynosi 504 tys. zł, z czego całość zadania obejmuje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Warto dodać, że zgodnie z podpisaną umową wykonawca będzie miał czas do końca czerwca 2022 roku na wykonanie wszystkich robót.

Przypomnijmy, że ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Chorzowskiej łączy Rozbark ze Śródmieściem, umożliwiając tym samym dojście nie tylko do Teatru Rozbark, ale także Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom, które zostało otwarte w 2021 roku.

Będą utrudnienia drogowe

W związku z rozpoczęciem prac w ramach zadania „Dostosowanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych ciągu komunikacyjnego ze Śródmieścia do dzielnicy Rozbark wraz z przebudową chodników” od 21 lutego zamknięty zostanie chodnik po zachodniej stronie ul. Chorzowskiej na odcinku od budynku przy ul. Chorzowskiej 8 aż do ul. Tuwima /wzdłuż muru oporowego oddzielającego chodnik od Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych/. W związku z tym piesi, którzy chcieliby się przedostać ze Śródmieścia w kierunku Rozbarku lub odwrotnie muszą korzystać z chodnika zlokalizowanego po wschodniej stronie ul. Chorzowskiej. W tym celu piesi powinni korzystać z przejść dla pieszych przy ul. Chorzowskiej/Tuwima oraz Chorzowskiej/Miarki celem skorzystania z chodnika po wschodniej stronie ul. Chorzowskiej /od strony torowiska tramwajowego/.

Wykonawca robót będzie także okresowo wprowadzał zamknięcie skrajnego pasa na kierunku Bytom - Chorzów na czas załadunku i wywozu gruzu oraz ziemi z terenu budowy. Wzdłuż prowadzonych robót będzie obowiązywać dopuszczalna prędkość do 40km/h.

Prosimy pieszych oraz kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu.

Chodnik i rampa przy ul. Chorzowskiej zostaną przebudowane. 21 lutego ruszają prace / fot. UM Bytom

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.