Wiadomości z Bytomia

Bytomskie szkoły w rankingu Perspektyw

  • Dodano: 2024-01-12 13:15

Już po raz dwudziesty szósty miesięcznik "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych polskich szkół ponadpodstawowych. Chociaż to Warszawa może poszczycić się najlepszym w kraju liceum, a Kleszczów - technikum, Bytom także ma się czym pochwalić. W tym roku w rankingu "Perspektyw" znalazło się osiem bytomskich szkół.

Szkoły z Bytomia znalazły się w rankingu "Perspektywy"

W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy” analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej).

Uczniowie, którzy stają przed trudnym wyborem swojej dalszej ścieżki edukacyjnej, mogą porównać szkoły sklasyfikowane w pięciu rankingach: Rankingu Liceów Ogólnokształcących  i Rankingu Techników oraz w trzech ogólnopolskich rankingach dodatkowych: Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących, Rankingu Maturalnym Techników oraz Rankingu Szkół Olimpijskich.

- Nasze miasto oferuje bardzo bogaty wybór szkół ponadpodstawowych. Gratuluję placówkom, które znalazły się w rankingu - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Liceum na topie

Najlepsze bytomskie liceum to I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia, które w rankingu województwa śląskiego znalazło się na 32 miejscu, zaś w ogólnopolskim - na 332 miejscu (na 999). Na drugim miejscu jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego (64 miejsce w województwie i 628 w Polsce). Na 98. miejscu w naszym regionie uplasowała się Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna.

Technika wciąż na poziomie

W rankingu techników znalazło się pięć bytomskich szkół. Najwięcej punktów zdobyło Technikum nr 6 (Zespół Szkół Technicznych) i zajęło 18 miejsce w województwie (181 w klasyfikacji ogólnopolskiej) oraz otrzymało srebrną tarczę będącą znakiem jakości szkoły nadawanym przez kapitułę rankingu.

Na kolejnych pozycjach znalazło się Technikum nr 3 (Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych) - 80 miejsce, Technikum nr 1 (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich) - 93 miejsce, Technikum nr 5 (Zespół Szkół Administracyjno- Ekonomicznych i Ogólnokształcących) - 100 miejsce, Technikum nr 2 (Państwowe Szkoły Budownictwa - Zespół Szkół) - 126 miejsce, Technikum nr 4 - 130 miejsce.

W ocenie szkół kryteriami były: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, sukcesy w olimpiadach (w tym międzynarodowych) oraz w przypadku techników: wyniki egzaminu zawodowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również