Wiadomości z Bytomia

Bytomskie heklarki dziergają dla kotów i psów z miejskiego schroniska

  • Dodano: 2024-05-09 11:45

Bytomskim heklarkom skupionym wokół Pałacu w Miechowicach robota pali się w rękach. Po akcji Mam haka na raka, czyli warsztatach szydełkowania na Oddziale Onkologii Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4, czas na kolejny projekt – dzierganie legowisk dla psów i kotów z Bytomskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Projekt MataKota

MataKota to nowy projekt realizowany ze środków finansowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach programu Spójnik! wspieranego przez biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

–  Celem tego programu jest wspieranie projektów, które obejmują takie działania jak aktywizacja lokalnych społeczności czy oddolne inicjatywy, a nasz projekt doskonale wpisuje się w te założenia – mówi Elżbieta Salamon-Cygan, inicjatorka i prowadząca warsztaty Tu się hekluje, prezeska Stowarzyszenia Kopalnia Aktywności.

Mata dla kota i psa

W ramach projektu uczestniczki warsztatów wykonają na szydełku legowiska dla czworonożnych mieszkańców miechowickiego schroniska.

– Będą to posłania z grubego sznurka, podobne do puf, które dziergałyśmy w ramach projektu Pałacowe Pufy. Dzięki dotacji wkrótce zakupimy około stu 100-metrowych sznurków, z których powstanie 50 kolorowych legowisk – tłumaczy Elżbieta Salamon-Cygan.

Co ważne, we wspólnym heklowaniu już po raz kolejny wezmą udział dzieci i młodzież z Domu Dziecka nr 1 w Miechowicach.

–  Ponieważ wciąż dołączają do nas nowe osoby, nasza hekująca załoga  – łącznie z dziećmi – liczyć będzie już ponad 20 osób. Jeszcze przed wakacjami planujemy happening i przekazanie schronisku naszych legowisk – mówi pani Ela.

Pierwsze urodziny z szydełkiem w dłoni

Kółko szydełkowe w Pałacu w Miechowicach niedawno obchodziło rocznicę. Panie spotykają się co tydzień na warsztatach Tu się hekluje (z niem. häkeln znaczy szydełkować). Swoich sił może spróbować każdy. Wystarczą dobre chęci i trochę cierpliwości. Spotkania odbywają się w każdy wtorek o 17.30. Przy ładnej pogodzie, heklowanie odbywa się pod platanem na leżakach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również