Wiadomości z Bytomia

Bytomski karateka wywalczył brąz w Pucharze Świata w Uzbekistanie

  • Dodano: 2023-05-16 10:00

W rozgrywanym 14 i 15 maja Pucharze Świata w Karate Tradycyjnym WTKF, bytomianin Michał Sowa stanął na podium, zdobywając brązowy medal. Bytomski zawodnik wywalczył brąz na matach w stolicy Uzbekistanu - Taszkiencie.

Puchar Świata to prestiżowe zawody, do których powołanie dostaje mała grupa najbardziej wszechstronnych zawodników. Do startu w zawodach World Traditional Karate-do Federation wytypowała ośmioro zawodników m.in. z USA, Izraela i Czech. Wśród wytypowanych do zawodów znalazło się dwoje Polaków - bytomianin Michał Sowa oraz Klaudia Wajda z Krakowskiego Klubu Karate Tradycyjnego.

Bytomianin wywalczył brąz w Pucharze Świata w Uzbekistanie

System tych zawodów jest tak ułożony, że startujący walczyli na zasadzie każdy z każdym. Karatecy rywalizowali w kata (to seria skoordynowanych i harmonijnych ruchów, które wykonywane są z zachowaniem ustalonej kolejności i określonego rytmu. Każde kata przedstawia wyimaginowaną walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie), kumite (wolny sparing, w którym aby zdobyć punkt trzeba zachować prawidłową postawę, stabilność oraz zanshin, czyli gotowość do kontynuowania walki, duch walki) oraz kitei (dwubój polegający na naprzemiennym rozgrywaniu kata i kumite w ramach jednej konkurencji. Zawodnicy równolegle prezentują kata kombinowane o nazwie Kitei. Tutaj schemat rozgrywek jest zawsze tak ułożony, by w finale rozgrywane było kumite).

Gościem specjalnym zawodów był sensei Avi Rokah, prezydent World Traditional Karate-do Federation.

Michał Sowa (3 DAN) to zawodnik MUKS Ippon Bytom. 6-krotny mistrz świata, 9-krotny mistrz Europy, 8-krotny mistrz Polski. Trzy razy z rzędu został wybrany najlepszym zawodnikiem Karate Tradycyjnego w Polsce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również