Wiadomości z Bytomia

Bytomska wąskotorówka świętuje 170-lecie – 5 i 6 października weekendem pełnym atrakcji

  • Dodano: 2024-09-11 11:45

170 lat temu po raz pierwszy ruszyły Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. W sobotę i niedzielę 5 i 6 października wspólnie ze społecznikami ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych będziecie ten jubileusz świętować. Miasto zaprasza na jedyną w swoim rodzaju Paradę Lokomotyw, przejazdy pociągami prowadzonymi przez parowozy typu „Ryś” i „Las”, kursy drezyną. Będzie też można wcielić się w rolę maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57 oraz sprawdzić, jak lokomotywa wygląda od spodu.

Wielki jubileusz bytomskiej wąskotorówki

Bytomska wąskotorówka to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej tego typu na świecie. Zwiedzanie stacji, spotkanie z legendami kolei, możliwość spojrzenia na podwozie lokomotywy – to tylko niektóre z atrakcji, które będą do dyspozycji zwiedzających podczas urodzinowej imprezy. Kulminacyjnym jej punktem będzie natomiast, pierwsza w historii Bytomia, Parada Lokomotyw. Jest zaplanowana na sobotni wieczór.

– Zapraszamy na pierwszą w historii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych paradę lokomotyw. Wieczorem, około godz. 20.10 na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy w towarzystwie wyjątkowej oprawy muzycznej i świetlnej zaprezentujemy lokomotywy, które prowadzą naszą kolej. Będzie można zobaczyć i poznać historię m.in. parowozów „Las” i „Ryś”, kultowej rumuńskiej lokomotywy spalinowej Lxd2, lokomotywy Lyd2, która niegdyś kiedyś kursowała w KWK Dymitrow, chrzanowskiej lokomotywy Lyd1, czy lokomotywy WLs75 kursującej kiedyś na terenie Huty Baildon – mówi Kamil Czarnecki, prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Jubileusz to też niezwykła okazja do poznania Rudolfa Pringsheima. To przedsiębiorca, który dostrzegł zalety kolei wąskotorowej i doprowadził ją do rozkwitu. Z okazji urodzin wąskotorówki jego duch przybędzie na stację i chętnie opowie o dawnych czasach. Po wszystkich urodzinowych atrakcjach i wydarzeniach oprowadzą przewodnicy, którzy z zaangażowaniem opowiedzą o historii i tajnikach funkcjonowania wąskotorówki. Poza tym, podczas wydarzenia, będzie można przejechać się pociągami i drezyną, a do tego odbędą się także pokazy kolejowego ratownictwa technicznego.

– Nasza wąskotorówka to dziś nie tylko atrakcja, ale też symbol, z którego jesteśmy dumni i którym się szczycimy – podkreśla Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Zachowanie tych obiektów i pojazdów nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie pasjonatów i entuzjastów kolei wąskotorowych. To im należą się największe wyrazy podziwu i podziękowania – dodaje.

Weekend z wąskotorówką

Program tego dwudniowego wydarzenia jest bardzo rozbudowany. Dlatego warto zwrócić uwagę na godziny rozpoczęcia kolejnych jego punków.

Zwiedzanie stacji z przewodnikiem (sobota i niedziela, w godz. 11.00-20.00)

Przewodnicy oprowadzą po zabudowaniach stacji, pokażą na co dzień niedostępne zakamarki, opowiedzą ciekawostki i historie. Oprowadzania będą się rozpoczynać w pobliżu budynku nastawni, po zebraniu grupy powyżej 5 osób. Ostatnie rozpocznie się o 19.30.

Lokomotywa od spodu (sobota i niedziela, w godz. 11.00-19.30)

Mechanicy opowiedzą o współpracy poszczególnych podzespołów lokomotywy, wyjaśnią, czy lokomotywa ma skrzynie biegów, ile cylindrów ma silnik i ile taki pojazd pali na 100 kilometrów.

Izba Tradycji (sobota i niedziela, w godz. 9.00-20.00)

W mini muzeum można zapoznać się z pamiątkami, dawnymi urządzeniami i przedmiotami z GKW i nie tylko. Do tego w budynku znajduje się sklep z pamiątkami, gdzie można zakupić między innymi: koszulki, kalendarze, kubki czy magnesy.

Drezyna ręczna (sobota i niedziela, w godz. 11.00-19.30)

Można wypróbować swoje siły, przejeżdżając kilkaset metrów na tej mobilnej siłowni. Rudolf Pringsheim i Świetlik Bytomski (w godz. 11.00-19.00) Niezastąpiony Andrzej Chłapecki wraz z Fundacją Osobliwości wcielą się w rolę ojca sukcesu GKW w wieku XIX oraz dobrego ducha Bytomia. Opowiedzą o początkach i trudnościach, o sukcesach i wymaganiach. Animacja odbywać się będzie z wykorzystaniem wagonu salonowego z 1912 roku.

Industrialny plac zabaw (sobota i niedziela, w godz. 11.00-19.00)

W strefie dziecka razem z animatorami uczestnicy odkryją nieznane wcześniej zdolności swoje i swoich pociech. Na stanowiskach będzie można sprawdzić swoją pamięć, koncentrację, umiejętność współpracy z innymi, zmysł konstrukcyjny, celność i wiele innych.

Dmuchane szaleństwo ( sobota i niedziela, w godz. 11.00-19.00)

Dmuchane zamki to atrakcja przeznaczona dla najmłodszych uczestników, gdzie mogą bezpiecznie się wyszaleć.

Kolejowe ratownictwo techniczne (sobota, w godz. 11.00-19.00)

Profesjonaliści pokażą, jak wkoleja się wagon i jakich narzędzi się do tego używa.

Kampania „Bezpieczny Przejazd” (sobota, w godz. 11.00-19.00)

PKP Polskie Linie Kolejowe zapraszają na stoisko swojej kampanii o bezpieczeństwie na przejazdach. Ma ona na celu uświadomienie użytkownikom dróg oraz uczniom szkół podstawowych i gimnazjów, jak wielkie znaczenie ma zachowanie ostrożności podczas pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych.

Symulator EN57 (sobota i niedziela, w godz. 11.00-19.00)

Każdy będzie mógł się poczuć jak maszynista i sprawdzić swoje umiejętności w prowadzeniu najpopularniejszego pasażerskiego pociągu w Polsce. Jego kształt, kolory, dźwięki i potoczną nazwę zna każdy, kto jeździ pociągami.

Parada Lokomotyw (sobota, około godziny 20.10)

Wydarzenie będzie miało na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy (Bytom, ul. Reja). Podczas parady będzie można zobaczyć wiele modeli lokomotyw z omówieniem ich charakterystyki i historii. Cały tabor zostanie specjalnie oświetlony, a przedsięwzięciu będą towarzyszyć nastrojowe dźwięki muzyczne.

Gastronomia

Na terenie stacji zostanie udostępniona strefa gastronomiczna, gdzie będzie można posilić się potrawami z grilla, wędzarni i foodtrucków.

Pociągi pasażerskie

Bez wątpienia sporo chętnych znajdzie się na urodzinową przejażdżkę wąskotorówką. Na pasażerów czeka 36 pociągów. Szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik znajduje się na stronie https://sgkw.eu

Górnośląska Kolej Wąskotorowa

Działa od 1853 roku. Przez ponad 140 lat służyła przemysłowi. Przewoziła węgiel, rudy metali, czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń - rozciągała się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. Od 2002 roku kolej służy wyłącznie przewozowi turystów, a utrzymują ją pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy wsparciu samorządów. Obecnie wąskotorówka obsługuje trasę o długości 21 kilometrów. Jej przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca głównego w Bytomiu. Pociągi na tej trasie zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze, w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz latem - przy zalewie Nakło-Chechło. Kolej znajduje się na Szlaku Zbytków Techniki.

Bytomska wąskotorówka świętuje 170-lecie – 5 i 6 października weekendem pełnym atrakcji

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również