Wiadomości z Bytomia

Bytomianka napisała książkę o miłości w mrocznych czasach

  • Dodano: 2020-12-02 07:00, aktualizacja: 2020-12-01 19:32

"Popiół i róże" - taki tytuł nosi publikacja Marii Kocot. To zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej.

Maria Kocot, która urodziła się i mieszka w Bytomiu, jest z wykształcenia doktorem nauk ekonomicznych, wykładowcą śląskich uczelni, a jej pasja to również pisanie. Była wielokrotnie nagradzana za swoje opowiadania, między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. J.I. Kraszewskiego, Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Komornickiej, czy w Konkursie "Ikarowe Strofy".

W książce "Popiół i róże" opisuje różne dramatyczne przeżycia bohaterów w mrocznych wojennych czasach. W jednym z opowiadań dwie siostry Żydówki zakochują się w swoim kacie, essesmanie. Kocot pisze także o Melanii, która chcąc za wszelką cenę przeżyć obozowe piekło, zaczyna pracę w Kommandzie Puff, domu publicznym otwartym w 1943 roku przez SS. Jej walka o przetrwanie przeplata się z opartą na faktach relacją z funkcjonowania esesmańskiego domu publicznego. Mdlejąca na widok krwi Marianna przyłącza się do partyzantów.

Czy będzie w stanie wykonać operację, gdy pacjentem będzie jej ukochany mężczyzna?

Z kolei Madame Ganthier, ceniony chirurg, po latach wyznaje, że pracowała w Auschwitz obok samego diabła – doktora Mengele. Do jakich zachowań została zmuszona? Czy w takim miejscu można ocalić człowieczeństwo, zwłaszcza że kobieta w sekrecie zaczyna uwieczniać dowody zbrodni na swoich portretach? Czy jej prace ujrzą kiedyś światło dzienne?

"Popiół i róże" to zbiór opowieści o heroicznej walce o przetrwanie, a przede wszystkim o miłości, która daje niezwykłą siłę, by zejść do piekła i to piekło przetrwać.

Bytomianka napisała książkę o miłości w mrocznych czasach

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.