Wiadomości z Bytomia

Bytomianka laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej

  • Dodano: 2021-06-09 06:30, aktualizacja: 2021-06-08 22:08

W Dolinie Loary we Francji odbył się Międzynarodowy Konkurs Muzyki Dawnej. Pierwszą nagrodę zdobył zespół Cohaere Ensemble z Katowic, w którego składzie jest bytomianka Monika Hartmann.

International Early Music Competition to konkurs o bardzo wysokiej randze, w którym wystąpiły zespoły instrumentalne wykonujące repertuar z XVII i XVIII wieku na instrumentach z epoki.

- Dotychczas myślałem, że w Polsce edukacja muzyczna, zwłaszcza w zakresie wykonawstwa historycznego, jest daleko za przykładowo francuską, a tymczasem, pojawiły się cztery rewelacyjne dziewczyny, które zdeklasowały konkurencję. Chapeau bas dla nich i dla ich nauczycieli - mówił Paweł Szczepanik, mówił menedżer Festiwalu Muzyki Dawnej w Bieczu.

- Jeśli myślę o osobach, które mogą być ambasadorami Polski w świecie muzyki dawnej, to one bez wątpienia są znaczącymi kandydatkami. Pamiętajcie o nich, ja z pewnością będę! - dodaje Szczepanik.

Kwartet muzyczny

Cohaere Ensemble, czyli Marta Korbel (skrzypce), Natalia Olczak (klawesyn), Monika Hartmann (wiolonczela), powstał w 2019 roku w Katowicach. Zespół współpracuje z licznymi instrumentalistami i wokalistami młodej polskiej sceny muzycznej. Od lutego 2021 roku współpracują stale z flecistkę Martą Gawlas.

Zespół zdobył już nagrody w OPEN CALL Młoda Muzyka Dawna 2020, XX Międzynarodowym Konkursie-Festiwalu „Music without limits”, IV Odin International Music Online Competition, festiwalu „W barokowym stylu”, 2021 Baroque Music Competition organizowanego przez Charleston International Music Competition oraz 43. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również