Wiadomości z Bytomia

Bytom: Zrzutka na dom pełen troski i miłości

  • Dodano: 2023-04-06 06:30, aktualizacja: 2023-04-05 17:24

Teresa Brodziak od 25 kieruje Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, które od początku aktywie działa w obszarze rehabilitacji społecznej. Jednym z niespełnionych jeszcze marzeń stowarzyszenia jest budowa mieszkań chronionych i wspomaganych dla swoich podopiecznych. Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.

Przez ćwierć wieku działalności bytomskiemu stowarzyszeniu udało się utworzyć Świetlicę Terapeutyczną, Warsztat Terapii Zajęciowej, Klub Integracyjny i Zakład Aktywności Zawodowej. Rehabilitacją społeczną i zawodową objętych jest 150 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Strach przed przyszłością

Teresa Brodziak jest mamą dorosłego już, głęboko upośledzonego Grzegorza.

- Od dłuższego czasu boję się śmierci, nie z troski o siebie, ale ze względu na paniczny strach o to, co stanie się z moim synem, kiedy mnie zabraknie. W analogicznej sytuacji jest wielu rodziców zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu - mówi Teresa Brodziak, prezeska Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. - Dlatego chcemy podjąć się wyzwania polegającego na wybudowaniu mieszkań chronionych i wspomaganych - dodaje.

Najpierw projekt budowlany potem wniosek o dotację

Aby rozpocząć starania o dotację ze środków zewnętrznych (jest możliwość dofinansowania budowy z PFRON), potrzebne są pieniądze na projekt budowany. Potrzeba około 150 tys. zł.

- Chcemy, aby jego mieszkańcy Ośrodka „Niepełnosprawny u Siebie” (NuS) czuli się, jak u siebie w domu. Oprócz mieszkań chronionych i wspomaganych, planujemy poszerzyć ofertę o mieszkania treningowe, w których osoby z niepełnosprawnością będą mogły nauczyć się jak prowadzić gospodarstwo domowe, spędzać wolny czas, a także samodzielnie dbać o zdrowie i finanse - wymienia Teresa Brodziak.

Opieka wytchnieniowa dla opiekunów

Założeniem NuS, jest także wsparcie opiekunów osób najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych. Dzięki opiece wytchnieniowej opiekun będzie mógł odpocząć od codziennych obowiązków i znaleźć czas dla siebie.
Jak pomóc

Aby wesprzeć inicjatywę, można wpłacić środki na zbiórkę w serwisie Zrzutka [LINK] lub wpłacić darowiznę na numer konta BSPDiMN: PKO BP 48 1020 2368 0000 2602 0021 9980 w tytule wpisując Darowizna na cele statutowe. Można też przekazać stowarzyszeniu 1,5 % podatku - numer KRS: 0000019510.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również