Wiadomości z Bytomia

Bytom: Wraki znikają z bytomskich ulic

  • Dodano: 2023-04-21 07:00, aktualizacja: 2023-04-20 18:30

50 porzuconych, nieużywanych samochodów zniknęło w ostatnich tygodniach z bytomskich ulic w wyniku interwencji Straży Miejskiej. 42 pojazdy usunęli sami właściciele, do których dotarli strażnicy miejscy, a 8 aut trafiło na parking komunalny.  

Zdezelowane wraki aut to niechlubna wizytówka miast, a także utrapienie mieszkańców osiedli, dla których każde miejsce parkingowe jest na wagę złota. Na każde zgłoszenie w sprawie usunięcia porzuconych i uszkodzonych samochodów, reaguje bytomska Straż Miejska.

Informacje o wrakach blokujących miejsca parkingowe czy pojazdach stwarzających zagrożenie często przekazują nam mieszkańcy podczas spotkań z prezydentem w poszczególnych częściach miasta. Drugi sposób to zgłoszenia mailowe - mówi Wojciech Nowak, komendant Straży Miejskiej w Bytomiu.

Zniszczone auta do odholowania

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, jeśli zgłoszony do usunięcia pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w postaci wystających krawędzi karoserii, wybitych szyb, czy cieknących olejów, to odholowywany jest w trybie natychmiastowym na koszt właściciela.

W pozostałych przypadkach staramy się dotrzeć do właścicieli i uświadomić im, że już najwyższy czas zająć się sprawą usunięcia samochodu lub przywrócenia go do stanu używalności. Wówczas też umawiamy się z właścicielem pojazdu na konkretny czas wywiązania się z tego obowiązku - tłumaczy komendant.

Jeśli właściciel zwleka z załatwieniem sprawy, lub gdy nie można ustalić jego danych, funkcjonariusze zlecają odholowanie wraku na gminny parking. Stało się tak w przypadku ośmiu aut, które odstawiono na parking przy ul. Brzezińskiej.

Tłumaczenia właścicieli, do których docieramy, są przeróżne - od braku czasu, po brak pieniędzy na naprawę auta. Zdarzają się sytuacje, że właściciel zmarł, a spadkobiercy nie dopełnili obowiązku. W każdym takim przypadku dokładnie to sprawdzamy i podchodzimy do każdej sytuacji ze zrozumieniem. Informujemy o sposobach załatwienia sprawy - zapewnia Wojciech Nowak.

Usunięte zawalidrogi

W ostatnim czasie Straż Miejska interweniowała w sprawie porzuconego fiata pandy na parkingu dawnego marketu Tesco przy ul. Chorzowskiej. Ponieważ toczy się tam teraz budowa, przedsiębiorca zwrócił się do Straży Miejskiej o pomoc w dotarciu do właściciela.

Okazał się nim mieszkaniec pobliskiego osiedla, który w szybkim czasie wynajął lawetę i oddał auto na złom. Podobna sytuacja miała miejsce przy ul. Siemianowickiej, gdzie zaparkowane auto utrudniało postawienie rusztowania na renomowanym budynku - opowiada komendant.

Koszt odholowania auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t na parking gminny to 450 zł, a stawka dobowa za parkowanie to 45 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również