Wiadomości z Bytomia

Bytom prosto z Marsa! Symulacja misji marsjańskiej na bytomskiej hałdzie

  • Dodano: 2024-05-02 11:45

Na 10 dni pokopalniana hałda dawnej KWK „Powstańców Śląskich” w Bytomiu stała się miejscem analogowej bazy kosmicznej, gdzie młodzi badacze z Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego biorą udział w innowacyjnym projekcie, którego celem jest symulacja warunków kosmicznych panujących na Marsie. Projekt nie tylko zakłada pobyt w warunkach imitujących życie na Marsie, sprawdzenie zachowań i zasad, jakie mogą panować w przestrzeni kosmicznej, ale również wykonanie niezbędnych badań.

Misja Mars

Dziesięć dni w analogowej bazie kosmicznej na hałdzie pogórniczej w Bytomiu spędzą studenci Uniwersytetu Warszawskiego: Natalia Godlewska – studentka astronomii i zastępczyni kierownika projektu, a także Norbert Nieścior – student fizyki i Piotr Lorek – student biotechnologii oraz chemii medycznej. W ramach projektu RAF-Analog Space Mission, którego pomysłodawcą jest prezes Koła Geofizyki Mikołaj Zawadzki, trzej astronauci podczas dziesięciodniowej misji będą przebywać w warunkach imitujących życie na Marsie, gdzie przeprowadzą szereg badań: geofizycznych, geologicznych, psychologicznych oraz astrobiologicznych.

- Założenie mobilnej bazy składającej się z kampera (części mieszkalnej) oraz samochodu dostawczego (części naukowej) połączonych ze sobą śluzą na pokopalnianej hałdzie jest główną fazą projektu, który realizujemy – mówi Natalia Godlewska, zastępczyni kierownika projektu i studentka astronomii na Uniwersytecie Warszawskim. – W trakcie całego pobytu wykonamy szereg niezbędnych badań, jak m.in. pomiary magnetometryczne oraz pobierzemy próbki skalne w celu badań paleomagnetycznych – dodaje Natalia Godlewska.

„Marsjańska” baza na pokopalnianej hałdzie w Bytomiu

Analogowe bazy kosmiczne to symulacje warunków kosmicznych – w tym przypadku marsjańskich – na Ziemi. W miarę możliwości astronauci analogowi starają się zachowywać i żyć według zasad, jakie panują w przestrzeni kosmicznej.

Przygotowana przez uczestników projektu baza powstała na hałdzie po dawnej KWK „Powstańców Śląskich” w rejonie ul. Magdaleny i Strzelców Bytomskich. Baza na obszarze około 30 mkw składa się z kampera pełniącego funkcję części mieszkalnej oraz samochodu dostawczego stanowiącego część naukową, które połączone ze sobą śluzą (namiotem) stanowią analogową bazę kosmiczną.

– Astronauci będą mogli opuszczać stanowisko jedynie w kombinezonach kosmicznych, głównie ze względu na założenie, że są w kosmosie - mówi kierownik i pomysłodawca projektu Mikołaj Zawadzki, który pełni funkcję naziemnej kontroli misji. - Liczymy na to, że poza ciekawymi wynikami badawczymi projekt – dzięki jego wieloaspektowości – pozwoli nam wykorzystać wnioski do stworzenia w przyszłości kolejnych analogowych baz kosmicznych, znacznie bardziej rozwiniętych od tej, nad którą pracujemy aktualnie – dodaje Mikołaj Zawadzki.

Badania naukowe istotą projektu

W czasie trwającego dziesięć dni przedsięwzięcia astronauci będą realizować różnego rodzaju badania naukowe, m.in.: geologiczne, geofizyczne, astrobiologiczne oraz psychologiczne.

Wśród przeprowadzonych badań będą między innymi: pobranie próbek skalnych w celu badań paleomagnetycznych, badania z zakresu magnetometrii (pomiaru ziemskiego pola magnetycznego) oraz badania przy użyciu sondy geologicznej.

- Jesteśmy zawsze otwarci na tego typu przedsięwzięcia. To innowacyjny projekt naukowy, który z pewnością pozwoli młodym naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego na zebranie cennych doświadczeń, a w przyszłości z pewnością posłuży do dalszych badań w tym zakresie – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Projekt „Symulacja misji marsjańskiej – przygotowanie analogowej bazy kosmicznej” uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Opiekunem przedsięwzięcia jest prof. Konrad Kossacki z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW. Projekt wspierają również prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki, oraz prof. Łukasz Kruszewski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Pokopalniana hałda dawnej KWK „Powstańców Śląskich”

Pokopalniana hałda, będąca odpadem powydobywczym po dawnej KWK „Powstańców Śląskich” zaczęła powstawać na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. W rejonie pomiędzy ul. Strzelców Bytomskich - Magdaleny - Wawrzyńca Hajdy kopalnia otrzymała zgodę na składowanie odpadów powydobywczych pochodzących z przeróbki węgla kamiennego. Powstałe w wyniku przerobu węgla kamiennego piaskowiec oraz łupki ilaste i piaszczyste utworzyły hałdę.

- Mając na uwadze problematykę tego terenu, jak i zaraz jego możliwości, poza pracą związaną z rozwiązywaniem problemów tam występujących, udało się nam nawiązać współpracę naukowo – badawczą z takimi instytucjami jak: Politechnika Śląska, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo – Hutnicza, Polska Akademia Nauk czy Główny Instytut Górnictwa – mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Bytom prosto z Marsa! Symulacja misji marsjańskiej na bytomskiej hałdzie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również