W kilku kategoriach rywalizowali uczestnicy XIV edycji Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Marynistycznej „Szturwał”, który odbył się w Bytomskim Centrum Kultury. W Beceku rozbrzmiały w sobotę 20 maja piosenki harcerskie, żeglarskie, turystyczne oraz z popularnych bajek dla dzieci, a w konkursach festiwalowych łącznie wystartowały aż 23 zespoły i 11 solistów, których oceniło jury.
Festiwal Piosenki Harcerskiej i Marynistycznej „Szturwał” od wielu lat organizuje w naszym mieście Związek Harcerstwa Polskiego - Hufiec ZHP w Bytomiu. Celem konkursu jest nie tylko zachęcenie dzieci i młodzieży do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i muzycznych, ale promocja harcerskiej twórczości artystycznej oraz dorobku artystycznego członków Związku Harcerstwa Polskiego.
Szanty i nie tylko na scenie Beceku
- W tegorocznej edycji rywalizują gromady, drużyny i zespoły z Hufca Bytom oraz Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego, a konkursy festiwalowe odbędą się w czterech kategoriach wiekowych - mówi Bożena Mientus, komendant Hufca ZHP Bytom. - Podczas festiwalu swoją szansę na scenie mają także soliści, a na zakończenie XIV edycji wydarzenia zaprezentują się laureatki z poprzednich edycji konkursu - dodaje Bożena Mientus.
Podczas festiwalu jury ocenia nie tylko własną interpretację wykonanych utworów i dobór repertuaru, ale również walory głosowe, muzykalność, poczucie rytmu oraz ogólny wyraz artystyczny przedstawionego utworu. Warto dodać, że uczestnicy festiwalu byli podzieleni na kilka grup wiekowych od 6 do 16 lat, a podczas festiwalu mogli się zaprezentować zarówno solo oraz w zespole.
Odbywający się corocznie festiwal w Bytomiu, na przestrzeni lat ewoluował ze spotkań znajomych, podczas których wspólnie śpiewali pieśni harcerskie do festiwalu, którego już czternasta edycja odbywa się w naszym mieście.
W 2019 roku Związek Harcerstwa Polskiego obchodził 100. rocznicę działalność. Warto dodać, że bytomskie harcerstwo mimo swoich początków poza granicami ojczyzny miało niezmiennie polską duszę. To właśnie drużynowi harcerscy, którzy podjęli się utworzenia pierwszych drużyn pielęgnowali śląskie tradycje i miłość do ojczyzn. Te wartości, jak również: braterstwo, służba czy pomoc drugiej osobie do dziś są pielęgnowane w bytomskim Hufcu ZHP, który ma już ponad sto lat.