Wiadomości z Bytomia

Bytom odkrywa tajemnice: ruszaj na letnie spacery tematyczne!

  • Dodano: 2024-06-19 19:30

Rusza letni cykl spacerów tematycznych po mieście, a przed nami kilkanaście tras pełnych architektonicznych pereł, historycznych ciekawostek i miejsc nieoczywistych. Można już kupić bilety na pierwszy spacer, który odbędzie się 29 czerwca.

W ramach letnich spacerów z przewodnikiem organizowanych wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną Miasta Gwarków turyści będą zwiedzać miasto z czterema przewodnikami na kilkunastu różnych trasach.

Na pierwszy ze spacerów turyści wyruszą z przewodnikiem Tomaszem Śmiałkiem – będzie to nocny spacer ulicą Piekarską pod hasłem „Nie ma się czego bać”, podczas którego o północy będą mogli sprawdzić prawdziwość podań związanych z „trupim kamieniem.” Początek wycieczki o 22.30 (wycieczka tylko dla pełnoletnich). Bilet normalny kosztuje 29 zł, a ulgowy – 19 zł.

Industrial i przyroda

W historyczną podróż będzie można wyruszyć także z Tomaszem Saneckim, który poprowadzi turystów za miasto – śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra, m.in. do Kamieniołomu Blachówka i na Hałdę Popłuczkową. Wycieczka odbędzie się 6 lipca o 9.00. Z kolei 20 lipca będzie okazja zajrzenia do dawnych zakładów przemysłowych, m.in. oczyszczalnię ścieków w Zamłyniu czy zobaczyć zakłady Orła Białego.

Z Dariuszem Pietruchą uczestnicy przeniosą się w czasy średniowiecza, poznając najciekawsze miejsca wzdłuż dawnych murów miejskich: m.in. lokalizację dawnej nekropolii Piastów, Bramy Krakowskiej, Tarnogórskiej, Gliwickiej, zamku książęcego czy ścinała. Spacer zaplanowano na 13 lipca o 9.00.

Książęta i szmuglerzy

31 lipca o 10.00, Tomasz Śmiałek poprowadzi wycieczkę Szlakiem przemytników – przez dawne pogranicze polsko-niemieckie w Łagiewnikach. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in. co i jak szmuglowano przez granicę, gdzie znajdowały się drogowe przejścia graniczne i jak wyglądało ich przekraczanie, a także  jak wyglądała służba żołnierzy polskiej kompanii fortecznej latem 1939 roku.

Kolejna propozycja Śmiałka, na którą warto zarezerwować czas 14 września,  to spacer tropem zbrodni i występków, historycznych „miejsc złych”, pełnych mrocznych opowieści.

3 sierpnia, Tomasz Sanecki przypomni najstarsze dzieje miasta, za panowania bytomskich Piastów, m.in. w murach kościoła mariackiego czy na Wzgórzu Małgorzatki.

Tydzień później, 10 sierpnia o 22.00 Dariusz Pietrucha zaprosi na nocny spacer z dreszczykiem do miejsc owianych miejskimi legendami. Uczestnicy wycieczki zwiedzą dziesięć miejsc z mroczną historią, związanych z legendami miejskim itp.: ścinadło, koszary, cmentarz. Z kolei 24 sierpnia o 9.00 wyruszą śladem najważniejszych mogił i grobowców cmentarza Mater Dolorosa, poznając przy tym ciekawe karty z historii miasta.

Bruderszaft z detalami

Na wakacyjne spacery zabierze także Teresa Ebis, która 27 lipca przypomni losy rodziny Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Uczestnicy spaceru zwiedzą krypty pod kościołem pw. św. Krzyża, park i pałac Tiele-Wincklerów  oraz Domek Matki Ewy.

17 września Teresa Ebis zaprosi na jubileuszowy bruderszaft z detalami kilku pięknych bytomskich kamienic. Tego dnia odbędą się dwa spacery o 10.00 i 14.00, a uczestnicy spaceru przyjrzą się architektonicznym perełkom przy Rynku 20, Korfantego 18, pl. Sikorskiego, Moniuszki 12-14 i Sądowej 9/Powstańców Warszawskich 32. Nie zabraknie też wycieczki śladem tajemnic bytomskich ewangelików, m.in. w murach kościoła  p.w. św. Wojciecha czy na starym cmentarzu ewangelickim (7 września, g. 10.00 i 14.00).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również