Wiadomości z Bytomia

Bytom: Nowy program leczenia chorób reumatologicznych w bytomskiej “Jedynce”

  • Dodano: 2023-04-27 07:15, aktualizacja: 2023-04-26 19:37

Oddział Reumatologii i Rehabilitacji Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu realizuje nowy program lekowy skierowany do pacjentów, którzy cierpią na rzadką chorobę reumatologiczną - twardzinę układową. Bytomska “Jedynka” jest jednym z pięciu szpitali w województwie śląskim, które oferują taką terapię.

Na Oddziale Reumatologii i Rehabilitacji uruchomiliśmy bezpłatny program leczenia nintedanibem. To pierwszy w Polsce zarejestrowany lek, który zwalnia progresję choroby śródmiąższowej płuc w leczeniu chorych na twardzinę układową. Jest to rzadka i nieuleczalna choroba, która atakuje skórę, naczynia krwionośne, płuca i narządy wewnętrzne. Nasz szpital jest jednym z pięciu w województwie śląskim, w którym chorzy mogą skorzystać z tej terapii spowalniającej tempo pogarszania się czynności płuc i zmniejszającej takie objawy jak duszność i kaszel - mówi dr n. med. Aleksandra Zoń-Giebel, kierowniczka Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji w Szpitalu Specjalistycznym nr 1.

Dodaje, że w programie jest już pierwszy pacjent, który jest pod opieką poradni przyszpitalnej, odpowiedzialnej za programy lekowe.

Kto może zakwalifikować się do programu?

Do terapii bytomska placówka rekrutuje kobiety i mężczyzn powyżej 18. roku życia. Aby wziąć udział w programie wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego, reumatologa lub lekarza innych specjalizacji. Wszystkie badania, które poprzedzają leczenie wykonywane są na terenie szpitala.

Do kwalifikacji potrzebujemy wyników aż 17 badań. Pacjent jest kompleksowo przygotowany do włączenia do programu w trakcie jednodniowej hospitalizacji w naszym szpitalu - podkreśla dr Aleksandra Zoń-Giebel.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie odbywa się w przyszpitalnej Poradni Reumatologicznej. Po kwalifikacji pacjent otrzymuje do domu doustny lek nintedanib, a następnie co trzy miesiące przychodzi na wizyty kontrolne.

Chory powinien zażywać lek dwa razy dziennie. W trakcie wizyt kontrolnych oceniamy odpowiedź na leczenie i kontynuujemy je tak długo, jak będzie miało korzystny wpływ dla pacjenta - tłumaczy kierowniczka Oddziału.

Pacjenci zainteresowani udziałem w programie lekowym mogą skontaktować się telefonicznie z sekretariatem Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji: 32 396 32 34.

Terapia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również