Wiadomości z Bytomia

Bytom: Na Industriadę 2023 wąskotorówką

  • Dodano: 2023-06-16 09:30

"Sztuka Przemysłu" - to hasło tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki, które już w sobotę, 17 czerwca zawita do śląskich miast i miasteczek. Jak co roku fani postindustrialu mogą liczyć na pełen atrakcji program imprezy na terenie stacji i parowozowni Bytom Karb.

Industriada 2023 w Bytomiu

Industriada przy ul. Reja startuje o 9.00. Na tych, którzy uwzględnili Bytom na swojej liście punktów do zwiedzenia, czekają przejazdy pociągiem, warsztaty i wystawy. Nie zabraknie też zwiedzania serca stacji - parowozowni. Jak co roku odwiedzający będą mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w jeździe drezyną ręczną. Przejazd odbywa się na odcinku kilkuset metrów pod czujnym okiem wolontariuszy.

Przejażdżka „Rysiem”

Podróże działającą nieprzerwanie od 1853 r. koleją wąskotorową cieszą się niesłabnącą popularnością, a już prawdziwym hitem jest przejażdżka przywróconą do życia przez pasjonatów ze SGKW lokomotywą parową T49 „Ryś”. Podczas Industriady niektóre pociągi będzie prowadziła właśnie ta zabytkowa maszyna. Bilety w jedną stronę kosztują od 10 do 20 złotych za osobę. Dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie. Ukryte piękno maszyny Hitem Industriady w Parowozowni będzie też możliwość zajrzenia do zakamarków, do których na co dzień dostęp mają jedynie serwisanci. Mechanicy opowiedzą o współpracy poszczególnych podzespołów lokomotywy, wyjaśnią, czy lokomotywa ma skrzynię biegów, ile cylindrów ma silnik itd. Nie zabraknie też pokazu oporządzania i pracy czynnego parowozu typu „Ryś”.

Ślad węglowy i tancerze z Bytomia w Szybie Wilson

Jak zapowiadają organizatorzy Industriady, podczas tegorocznej edycji goście wyruszą w podróż, w czasie której będą szukać piękna w nieoczywistych rzeczach. A ponieważ świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką, będzie okazja, by zobaczyć pokaz tancerzy Teatru Rozbark. W katowickiej Galerii Szyb Wilson 15-osobowa grupa tancerzy wykona performance, używając swoich ciał jako narzędzi do rysowania, pozostawiając ślady na murach kopalni. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia na: https://industriada.pl.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Bytom: Na Industriadę 2023 wąskotorówką / fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również