Wiadomości z Bytomia

Bytom czeka na środki unijne z gotowymi projektami

  • Dodano: 2023-03-10 08:30, aktualizacja: 2023-03-10 08:47

Bytom w ciągu ostatnich lat otrzymał 185 mln zł ze środków unijnych na realizację projektów inwestycyjnych i rewitalizacyjnych. Miasto jest gotowe do wnioskowania o kolejne środki unijne na realizację zadań związanych z transformacją miasta.

Tylko w ostatnich czterech latach (2018-2022) Bytom otrzymał ze środków unijnych dofinansowanie w wysokości około 185 mln zł. To dzięki środkom przyznanym m.in. w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji możliwe było rozpoczęcie procesu kompleksowej rewitalizacji miasta.

- Odnowa Bytomia bez wsparcia Unii Europejskiej nie byłaby możliwa. Bytomianie widzą zmiany, które zachodzą w mieście. Odnawiane są całe kwartały ulic, powstają nowe mieszkania, zmienia się też otoczenie. Dzięki systemowym projektom społecznym bytomianie biorą udział w projektach aktywizacyjnych i integracyjnych. Żadne inne środki nie zastąpią dofinansowania unijnego - wylicza prezydent Mariusz Wołosz.

Sprawiedliwa transformacja dla Bytomia

Jak podkreślają władze miasta, kluczową sprawą dla Bytomia borykającego się z pogórniczym dziedzictwem jest rewitalizacja i zagospodarowanie terenów pokopalnianych, na których mogłyby powstać nowe miejsca pracy, tereny pod inwestycje, przestrzenie publiczne i rekreacyjne. Bez środków unijnych, zmiany Bytomia nie będą mogły przebiegać dynamicznie.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa BytomCentrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom

- Skala potrzeb jest ogromna. Żadne środki krajowe nie zrekompensują tych, o które aplikujemy i które otrzymujemy w programach unijnych. W Europie wołanie Bytomia zostało usłyszane. Od lat realizujemy unijne projekty z zakresu kompleksowej rewitalizacji miasta. Mamy też przygotowany program, który umożliwi staranie się o środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Czekamy tylko na realizację tzw. kamieni milowych przez polski rząd - mówi prezydent Mariusz Wołosz. -Tylko tak będziemy mogli nadać Bytomiowi nowe oblicze, ożywić poprzemysłowe tereny na nowo z korzyścią dla mieszkańców i środowiska - tłumaczy prezydent.

Na co Bytom nie dostał dotacji?

Bytom stara się pozyskiwać dofinansowanie z różnych źródeł. Na zadania inwestycyjne pozyskaliśmy w ciągu ostatnich 5 lat z różnych programów z budżetu państwa kwotę 72 mln zł. Pomimo złożenia dobrze przygotowanych projektów, nie otrzymaliśmy jednak dofinansowania na projekty, na realizację których czekają mieszkańcy. Chodzi m.in. o zgłoszone do Polskiego Ładu: przebudowę dróg - m.in. Gwarków Tarnogórskich, Kilara, układu drogowego na os. Zawadzkiego, 9 Maja na os. fińskich domów w Miechowicach, budowę infrastruktury przedszkolno-żłobkowej w Śródmieściu, Łagiewnikach i Szombierkach.

Od wielu lat w sferze planów pozostaje budowa liczącej 7,4 km Bytomskiej Centralnej Trasy Północ - Południe BCT N-S, jednej z ważniejszej arterii, która znacznie odciążyłaby centrum Bytomia i część dzielnic z ruchu drogowego. W 2021 roku w ramach rządowego Programu Polski Ład złożony został wniosek o dofinansowanie tego projektu kwotą ponad 319 mln zł. Nie otrzymał dofinansowania.

- Decyzja rządu pozbawiająca nasze miasto dofinansowania uderza przede wszystkim w bytomian, bo zaproponowane przez nas projekty miały na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Koncentrujemy się na kolejnych działaniach - głównie tych związanych z funduszami unijnymi i realizowanych z własnych środków - mówi wiceprezydent Michał Bieda.

Reformy podatkowe - straty dla samorządów

Polskie miasta, w tym także Bytom poważnie odczuły wprowadzone w kraju zmiany legislacyjne w PIT.

- Ponieważ realizujemy wiele inwestycji zarówno z dofinansowaniem jak i ze środków własnych, liczymy w budżecie każdą wydaną złotówkę wydaną chociażby na wkład własny. Wprowadzone zmiany w systemie podatkowym, rosnąca inflacja oraz rosnące ceny robót i materiałów budowlanych utrudniają nam realizację tych zadań - mówi wiceprezydent Michał Bieda.

Ubytek dochodów z PIT w całym okresie obowiązywania nowych przepisów podatkowych, tj. w latach 2019-2023 szacuje się na poziomie 205 mln zł. Za tę kwotę można byłoby wybudować np. 68 rolkowisk lub 5 nowych lodowisk lub 13 nowych przedszkoli.

Edukacja niedoinwestowana przez rząd

Wydatki na oświatę to lwia część bytomskiego budżetu i zarazem jedno z najważniejszych zadań samorządu. Z roku na rok na realizację zadań edukacyjnych z budżetu miasta przeznaczamy coraz więcej pieniędzy. Subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków oświatowych ponoszonych przez samorząd, dlatego co roku gmina musi współfinansować oświatę z dochodów własnych.

W ciągu ostatnich 5 lat gmina dopłaciła do edukacji pół miliarda złotych. Tylko w ubiegłym roku luka oświatowa do pokrycia przez samorząd wyniosła ponad 148 mln zł. Nie otrzymaliśmy też środków finansowych z budżetu państwa na waloryzację pensji dla nauczycieli. Środki z tego tytułu wypłacane są w ramach otrzymanych subwencji oświatowych, aż do ich wyczerpania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również