Wiadomości z Bytomia

Bytom: #BO_Bytom - czas, start! Rusza kolejna edycja Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego

  • Dodano: 2023-04-04 10:45

Prawie 6 mln zł - tyle wynosi pula na realizację projektów z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego 2023/2024. Swoje pomysły na realizację zadań w przestrzeni miasta można zgłaszać od poniedziałku, 3 kwietnia do 8 maja.

W ubiegłej edycji budżetu partycypacyjnego wnioskodawcy zgłosili 46 projektów, z czego 11 zostało wybranych przez bytomian do realizacji. Swoje głosy oddało wówczas łącznie prawie 30 tysięcy bytomian. Teraz czas na kolejne przedsięwzięcia.

- Z roku na rok liczba składanych wniosków w ramach #BO_Bytom rośnie. Podobnie, jak liczba bytomian, którzy oddają swoje głosy na poszczególne inicjatywy. Mieszkańcy widzą, jak dzięki ich zaangażowaniu zmieniają się bytomskie przestrzenie, a my możemy być bliżej oczekiwań i potrzeb bytomian - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Zgłaszane do budżetu obywatelskiego projekty nie muszą dotyczyć wyłącznie inwestycji i remontów - mogą być związane także np. z organizacją wydarzeń.

Zanim zgłosisz swój projekt

Aby złożyć swój projekt, niezbędne jest zebranie minimum 50 podpisów od osób, które poprą naszą inicjatywę. Wniosek należy złożyć wraz z wypełnioną listą, która została udostępniona na naszej stronie.

Do kiedy można składać wnioski?

Podpisane wnioski do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego (wraz z listami poparcia) można składać od 3 kwietnia do 8 maja:

  • elektronicznie - na stronie bo.bytom.pl lub za pośrednictwem ePUAP/SEKAP,
  • osobiście - w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2,
  • listownie - na adres: Urząd Miejski w Bytomiu, ul. Parkowa 2, 41-902 Bytom.

Głosowanie odbywać się będzie od 22 września do 6 października 2023 r. w formie elektronicznej.

Co dwa głosy to nie jeden

Każdy uprawniony do głosowania bytomianin będzie dysponował dwoma głosami, dzięki czemu będzie mógł oddać swój głos na dwa projekty:

  • jeden głos na projekty o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł - do wyczerpania kwoty 2 mln zł,
  • jeden głos na projekt o wartości poniżej 500 tys. zł - do wyczerpania puli środków  przewidzianych w budżecie miasta na #BO_Bytom po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszym progu kwotowym.

Głosowanie tylko w formie elektronicznej

Aby uniknąć sytuacji, w których głosy oddawane były podwójnie lub brały w nim udział osoby nieuprawnione, w tym roku głosowanie przeprowadzone zostanie tylko w formie elektronicznej poprzez interaktywny formularz udostępniony na stronie bo.bytom.pl.

Pomyślano też o tych, którzy nie mają dostępu do sieci. Będą oni mogli oddać swój głos elektroniczne w wyznaczonych punktach konsultacyjnych. W głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie, ale potrzebna im będzie zgoda rodzica lub opiekuna.

Wyłonione w ramach budżetu partycypacyjnego projekty będą realizowane w 2024 roku.

Wszystkie informacje dotyczące Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 dostępne są na stronie bo.bytom.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również