Wiadomości z Bytomia

Bytom bez śmieci, czyli akcja sprzątanie świata 2023

  • Dodano: 2023-04-25 07:30, aktualizacja: 2023-04-24 18:25

Bytomianie po raz kolejny udowodnili, że zależy im na czystym mieście. Z okazji obchodzonego 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi, ponad 400 mieszkańców naszego miasta wzięło udział w corocznej akcji sprzątania świata, która trwała w Bytomiu przez cały weekend 22-23 kwietnia.

Wśród sprzątających Bytom byli przedstawiciele władz miasta, radni Rady Miejskiej, druhowie OSP, uczniowie, członkowie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, społecznicy oraz lokalni przedsiębiorcy. Śmieci z terenów posprzątanych w trakcie akcji zostaną odebrane przez firmę odpowiedzialną za odbiór odpadów.

Bytom bez śmieci, czyli akcja sprzątanie świata 2023

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w kolejną edycję wiosennego sprzątania Bytomia. Wspólnie uprzątnęliśmy wiele terenów zielonych - to świetny sposób na uczczenie Dnia Ziemi - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia, który wziął udział w akcji sprzątania Suchogórskiego Labiryntu Skalnego.

Gdzie bytomianie sprzątali miasto?

Do akcji zgłosiło się 420 bytomian, którzy w sobotę i niedzielę /22-23 kwietnia/ sprzątali między innymi: tereny Suchogórskiego Labiryntu Skalnego, Doliny Bytomki, Blachówki, Stolarzowic, lasku przy ul. Siemianowickiej w Rozbarku, osiedla Awaryjnego w Dąbrowie Miejskiej, a także rejon kompleksu boisk przy Kolonii Zgorzelec.

Ponadto mieszkańcy sprzątali także tereny garaży przy ul. Witczaka, lasek przy ul. Narutowicza i Strzelców By-tomskich w Stroszku, tereny przy ogródkach działkowych /ul. Adamka w Łagiewnikach/ oraz przy Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi i Przedszkolu Miejskim nr 5.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali ochronne rękawiczki i worki na śmieci przygotowane przez Wydział Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu, a zebrane i posegregowane śmieci odbierze firma zajmująca się odbiorem odpadów na terenie miasta.

Poprzednia edycja

W ubiegłorocznej akcji wzięło udział ponad 600 osób, które łącznie uzbierały prawie 50 mszesc. różnych odpadów. Bytomianie uporządkowali wtedy tereny w Łagiewnikach, Stroszku, Śródmieściu oraz Rozbarku. W zeszłoroczną akcję włączył się również: Klub „Nurek” Bytom oraz Klub Nart Wodnych „Zefir” Bytom, które zadbały o uprzątnięcie terenu przy stawie Brandka, z którego nurkowie i narciarze wodni korzystają. W ramach akcji uporządkowane zostało też dno stawu.

Na terenie Bytomia poza akcją sprzątania świata z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi organizowane były w poprzednich latach również takie akcje jak: #TrashChallenge czy akcje sprzątania przez pracowników restauracji McDonald’s.

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi wypada 22 kwietnia i został ustanowiony w 1970 roku. Święto obchodzone jest już w 192 krajach na całym świecie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.

Celem Międzynarodowego Dnia Ziemi jest nie tylko zwrócenie uwagi na ochronę środowiska, ale przede wszystkim przybliżenie mieszkańcom na całym świecie wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. W tym dniu w wielu krajach świata organizowane są akcje sprzątania środowiska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również