Wiadomości z Bytomia

Budowa chodników przy ul. Żołnierskiej i Gombrowicza. Tworzy się projekt!

  • Dodano: 2024-05-09 11:30

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, które umożliwią w kolejnych latach budowę chodnika wzdłuż ulicy Żołnierskiej w Górnikach i ul. Gombrowicza w Stolarzowicach. Projekt budowlany, który będzie kosztował ponad 245 tys. zł opracuje wyłoniona w przetargu firma GRAMAR Sp. z o.o. z Lublińca.

Najpierw projekt

– W 2023 roku mimo kilku ogłoszonych przetargów nie udało się nam wyłonić wykonawcy, który zrealizowałby w formule projektuj-buduj budowę nowych chodników przy ulicach Żołnierskiej i Gombrowicza. Dzięki podzieleniu zadania na etap projektowy i budowlany, MZDiM wyłonił wykonawcę I etapu tej inwestycji – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. – Po wykonaniu projektu budowlanego, w drugim etapie inwestycji wykonamy budowę chodników przy ulicach Żołnierskiej i Gombrowicza o łącznej długości prawie 1,4 km – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Jaki będzie zakres inwestycji w Górnikach i Stolarzowicach?

Umowa na wykonanie dokumentacji projektowej budowy chodników przy ulicach Żołnierskiej w Górnikach i Gombrowicza w Stolarzowicach uwzględnia budowę przejść dla pieszych, przebudowę zjazdów, wykonanie odwodnienia rowów przydrożnych oraz nowych zieleńców.

Przy ulicy Żołnierskiej powstanie nowy chodnik na długości ponad 1 km, podzielony na trzy etapy. Na pierwszym odcinku od ul. Przyjemnej do ul. Gajowej /prawa strona/ powstanie m.in. nowy chodnik, przebudowane zostaną zjazdy do posesji, a także wykonane zostanie nowe, oświetlone przejście dla pieszych przez ul. Żołnierską w rejonie skrzyżowania z ul. Gajową. Z kolei na dwóch kolejnych odcinkach: od ul. Gajowej do ul. Żołnierskiej 53 oraz od ul. Kościuszki do ul. Żołnierskiej 103 powstanie nowy chodnik, wymienione zostaną krawężniki, a zjazdy do posesji przebudowane. Budowa chodnika na tych odcinkach nie tylko ułatwi poruszanie się mieszkańcom posesji przy ul. Żołnierskiej, ale zwiększy także ich bezpieczeństwo przy jednej z głównej dróg w mieście, czyli DK78.

Z kolei w Stolarzowicach przy ul. Gombrowicza w rejonie skrzyżowania z ul. Żołnierską a pl. Jana wybudowany zostanie nowych chodnik o długości 320 metrów. Wymienione będą krawężniki, przebudowane zjazdy oraz powstaną nowe zieleńce. Podobnie jak na ul. Żołnierskiej, również na ul. Gombrowicza powstanie nowe przejście dla pieszych.

18 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego

Zgodnie z podpisaną umową wykonawca ma łącznie 18 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowej budowy chodnika przy ulicach: Gombrowicza i Żołnierskiej oraz pozyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych, które umożliwiają w kolejnym etapie budowę chodników.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również