Wiadomości z Bytomia

BO Bytom: jest już lista zweryfikowanych projektów!

  • Dodano: 2023-08-17 13:00

Znamy już wyniki prac komisji ds. weryfikacji i oceny projektów zgłoszonych w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Z 45 zgłoszonych przez bytomian wniosków większość przeszła pozytywną ocenę.

- Wśród zgłoszonych inicjatyw znalazła się taka, która nie spełniała wymogów formalnych oraz jeden projekt, który jest problematyczny ze wględów technicznych. Pozostałe 43 projekty przeszły pozytywną ocenę - mówi zastępca prezydenta Adam Fras.

Komisja zweryfikowała 45 projektów, wśród których znalazło się 38 projektów inwestycyjno-remontowych oraz 7 projektów „miękkich”, które dotyczą m.in. organizacji wydarzeń.

Nie tylko remonty

Nowe place zabaw w różnych zakątkach miasta, remonty dróg i chodników czy budowa parkingów to tylko część projektów, które złożyli bytomianie w ramach tegorocznej odsłony Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wśród projektów znalazły się także ciekawe projekty związane z odbudową ostatniego na świecie zachowanego egzemplarza parowozu "Bytom", budową tężni w Parku Amendy w Łagiewnikach czy instalacji fortepianu zewnętrznego w sąsiedztwie Opery Śląskiej.

Wnioskodawcy postawili też na projekty związane z modernizacją obiektów sportowych, poprawą bezpieczeństwa ruchu pieszych czy budową nowych miejsc do uprawiania aktywności na zewnątrz. Na liście tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego pojawiły się również te projekty, które zgłaszane były w poprzednich latach.

I tak na liście znajdziemy np. rozbudowę odkrytego basenu o nowe atrakcje, budowę miejsc parkingowych wzdłuż ul. Hlonda, modernizację schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bytomiu czy utworzenia Mobilnej Pracowni Pierwszej Pomocy.

-  To już kolejna edycja budżetu obywatelskiego, w którą zaangażowali się bytomianie zgłaszając swoje pomysły i kolejny raz, kiedy możemy zaobserwować jak zmienia się świadomość mieszkańców na temat tego, czego potrzebują w swojej okolicy, by poprawić jakość życia, spędzania wolnego czasu - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Wybierz swój projekt

Podobnie jak w ubiegłych latach, każdy uprawniony do głosowania będzie dysponował dwoma głosami, dzięki czemu będzie mógł oddać swój głos na dwa projekty:

  • jeden głos na projekty o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł - do wyczerpania kwoty 2 mln zł,
  • jeden głos na projekt o wartości poniżej 500 tys. zł - do wyczerpania puli środków przewidzianych w budżecie miasta na BO po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszym progu kwotowym.

Zgodnie z harmonogramem Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego, każdy zainteresowany mieszkaniec ma prawo do 23 sierpnia, złożyć odwołanie do Komisji Dialogu Społecznego i Spraw Regulaminowych Rady Miejskiej w Bytomiu.

Publikacja zakwalifikowanych do głosowania projektów nastąpi do 15 września. Głosowanie w formie elektronicznej rozpocznie się 22 września o godz. 8.00 i potrwa do 6 października do godz. 20.00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również