Wiadomości z Bytomia

Będą zwolnienia z opłaty koncesyjnej dla bytomskich restauratorów

  • Dodano: 2021-01-25 06:30, aktualizacja: 2021-01-24 15:46

Było to już drugie w tym tygodniu spotkanie prezydenta Mariusza Wołosza z bytomskimi restauratorami, poświęcone możliwościom wsparcia  pogrążonego w zapaści sektora gastronomicznego.

Jednym z głównych tematów rozmów były kwestie związane z opłatą koncesyjną na sprzedaż napojów alkoholowych

W spotkaniu z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem wzięło udział ośmiu przedstawicieli branży gastronomicznej reprezentowanej przez właścicieli Piwnic Gorywodów, Lodziarni u Fiołków, W Lufcie, Pubu Zelter, Pubu na Rycerskiej, Fuks, Piwiarni Warka czy restauracji Molto Bene. Pośród poruszanych przez przedsiębiorców tematów była kwestia zwolnień z podatku od nieruchomości, z tytułu zajęcia pasa drogowego i opłaty koncesyjnej.

Opłata = pozwolenie na sprzedaż

Obecnie procedowana jest w Senacie nowelizacja ustawy przewidująca przedłużenie terminu opłaty lub zwolnienie przedsiębiorców z opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, naliczanej na podstawie sprzedaży alkoholu w roku ubiegłym.

- Choć przepis ten zapewne wejdzie w życie, nie nastąpi to w styczniu. Dlatego na obecną chwilę, biorąc pod uwagę obecny stan prawny nie możemy skorzystać z możliwości zwolnienia przedsiębiorców z pierwszej raty opłaty koncesyjnej. Przedsiębiorcy, aby otrzymać koncesję, będą musieli wpłacić pierwszą ratę opłaty - tłumaczy Ewa Tomczak, skarbnik miasta.  - Sumarycznie restauratorzy uiszczają opłatę koncesyjną sięgającą około 300 tys. zł w skali miasta - pojedyncze wpłaty wynoszą od 170 zł do 900 zł za pierwszą ratę opłaty koncesyjnej - dodaje.

Nie zostawimy bez wsparcia  bytomskiej gastronomii

Prezydent zapewnił, że gdy tylko zaczną obowiązywać nowe przepisy, przygotowana zostanie uchwała dotycząca zwolnień z opłaty koncesyjnej.

- Uchwała będzie dotyczyła zwolnień z drugiej i trzeciej raty opłaty koncesyjnej. Wówczas na wniosek przedsiębiorców w formie jednorazowej zwolnimy ich z 2/3 płatności należnych za 2020 rok  - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

To nie wszystko, co podczas spotkania zaproponował prezydent. Kwota pierwszej raty opłaty koncesyjnej wróci do restauratorów w pełnej wysokości w formie rzeczowej - środków zabezpieczenia bezpośredniego.

Dostępne formy pomocy

Wciąż można się starać o zmniejszenie opłat za lokale dzierżawione od miasta. Obecnie gmina na wniosek obniża czynsz o 90% tym podmiotom, które w wyniku obostrzeń związanych z pandemią nie mogą prowadzić działalności oraz 50% tym, którym epidemia utrudnia prowadzenie biznesu. Obecnie lokale dzierżawi od miasta 27 firm działających w branży gastro. Przedsiębiorcy mogą też korzystać m.in. z możliwości zwolnienia z opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta prezydent Mariusz Wołosz przedłoży pod obrady rady projekty uchwał w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości za miesiące od lutego do czerwca dla przedsiębiorców prowadzących działalność w branżach, które w wyniku obostrzeń związanych z pandemią mają utrudnione prowadzenie działalności oraz projekt uchwały w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku od nieruchomości od lutego do czerwca dla wszystkich przedsiębiorców, którym pogorszyła się sytuacja finansowa. Prolongata będzie możliwa do 31 grudnia 2021 r.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.