Wiadomości z Bytomia

Baterie, których nie może zabraknąć w żadnym domu - poznaj ich rodzaje

  • Dodano: 2019-03-29 12:15

Baterie zasilające to niepozorne akcesoria, których jednak nie może zabraknąć w żadnym domu - bez nich korzystanie z wielu urządzeń codziennego użytku byłoby po prostu niemożliwe. Czy wiesz dokładnie, czym różnią się poszczególne rodzaje baterii? Jeśli nie, dowiedz się więcej i sprawdź, jakie baterie znajdują zastosowanie w konkretnych urządzeniach.

Cynkowo-węglowe czy alkaliczne? Technologia wykonania

Baterie zasilające podzielić można między innymi ze względu na technologię wykonania konkretnego ogniwa. Możliwości jest wiele - na rynku znajdziesz baterie cynkowo-węglowe, alkaliczne, litowe, litowo-manganowe czy srebrowe. Od technologii wykonania zależy m.in. ich żywotność, znamionowe napięcie, zakres temperatur pracy czy bezpieczeństwo stosowania.

Do najbardziej popularnych należą przede wszystkim baterie cynkowo-węglowe oraz alkaliczne (sprawdź tanie baterie zasilające w Euro). Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie najtańsza i najdłużej dostępna na rynku. Takie baterie nadają się do zasilania sprzętu o małym napięciu (np. kalkulator czy latarka), a po zużyciu powinny być wyjęte z urządzenia - niestety często dochodzi w ich przypadku do wycieku elektrolitu. Baterie cynkowo-węglowe są stopniowo wypierane przez nieco droższe, ale mające lepsze parametry baterie alkaliczne, które sprawdzą się również w urządzeniach o większym poborze prądu. Wyróżniają się one większą wytrzymałością, bardziej zadowalającym zakresem temperatur pracy oraz lepszą pojemnością i mniejszym ryzykiem wylania elektrolitu.

Baterie o różnych kształtach i wymiarach

Pierwsza litera opisu każdej baterii określa zastosowaną technologię jej wykonania. Druga natomiast oznacza kształt, który może być cylindryczny, płytkowy lub prostopadłościenny. Dalej podaje się zazwyczaj wymiary, czyli długość oraz średnicę.

Z pewnością znasz popularne baterie „paluszki”, stosowane od lat w wielu domowych urządzeniach. To potoczna nazwa baterii AA, czyli R6, o długości 50 mm i średnicy 14 mm. Często stosuje się również tzw. „mini paluszki” - to nic innego, jak baterie AAA (R03), o długości 44 mm i średnicy 10 mm.

Czym są akumulatory i co je różni od „zwykłych” baterii?

Ponieważ akumulatory wyglądają czasem niemal tak samo jak „zwykłe” baterie, możesz zastanawiać się, na czym tak naprawdę polega różnica między nimi. Najłatwiej ująć ją w ten sposób: baterie są jednorazowe, a z akumulatorów możesz korzystać wielokrotnie.

Kiedy akumulator się rozładuje, nie wyrzucasz go, tylko ładujesz ponownie w specjalnej ładowarce - i znów nadaje się do użytku i zasilania urządzenia. Oczywiście konieczne jest skorzystanie z ładowarki w pełni kompatybilnej z ładowanymi akumulatorami.

Zastosowanie akumulatorów ma wiele plusów. Po pierwsze, nie musisz wciąż kupować nowych baterii. Po drugie, cechują się one większą żywotnością oraz niższym procesem samorozładowywania niż tradycyjne baterie. Pamiętaj jednak, że ich pojemność energetyczna jest nieco mniejsza. Co więcej, musisz przestrzegać starannie zasad prawidłowej eksploatacji akumulatorów, ponieważ są one stosunkowo podatne na uszkodzenia, zarówno podczas przechowywania, jak i w trakcie ładowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.