W piątek, 29 listopada, w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbyły się tradycyjne uroczystości barbórkowe. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz, byli i obecni pracownicy stacji, a także reprezentanci kopalń, zakładów górniczych i służb mundurowych.
Podziękowania, odznaczenia i nadania stopni górniczych
Podczas uroczystości w CSRG w Bytomiu przy ul. Chorzowskiej wręczone zostały medale oraz odznaczenia państwowe, nadano również stopnie górnicze, a także odbyła się ceremonia wręczenia szpady górniczej.
Piątkowe, 29 listopada spotkanie było także okazją do rozmów na temat pracy ratowników górniczych, współpracy ze służbami ratunkowymi oraz sytuacji w górnictwie.
Ratownictwo górnicze w Bytomiu z ponad wiekową tradycją
Początki ratownictwa górniczego w Bytomiu przypadają na początek XX wieku. W 1906 roku podczas obrad zarządu VI sekcji Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego, podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dwa lata później, w 1908 roku mimo wciąż trwających prac budowlanych, stacja w Bytomiu rozpoczęła działalność, a jej celem było udzielanie pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii oraz niesienie ratunku poszkodowanym górnikom.
Stacja Ratownictwa Górniczego pozostała po podziale Śląska wraz z Bytomiem w granicach Niemiec, jednak niosła pomoc w całym okręgu górnośląskim. W latach dwudziestych XX wieku bytomska stacja zmieniła nazwę na Górnośląską Główną Stację Ratownictwa Górniczego i Sztolnię Doświadczalną w Bytomiu, zaś w 1929 roku w stacji utworzono stałe górnicze pogotowie ratownicze.
Historia ratownictwa górniczego w Bytomiu
Istotne zmiany w bytomskiej stacji zaszły dopiero po II wojnie światowej, gdy Górny Śląsk, a wraz z nim Bytom znalazł się w granicach Polski. W 1947 roku nastąpiło przekształcenie stacji w Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego, powierzając jej rolę koordynatora działań ratowniczych. Już rok później w 1948 roku powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.
Najistotniejsze zmiany w działalności ratownictwa górniczego wprowadzono jednak w 1958 roku. Wówczas Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu przekształcono w Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i kontrolować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych.
W 1974 roku po czterech latach budowy oddano nowoczesny budynek Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, który znajduje się przy ul. Chorzowskiej 25, zaś w 2005 roku Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.
Tradycyjne święto górników - Barbórka
Barbórka to szczególny dzień dla wszystkich obecnych i byłych pracowników kopalń i zakładów wydobywczych oraz ich rodzin. W Dniu Górnika odbywają się uroczystości w kopalniach, akademie oraz przemarsze górników.
Dzień Górnika jest obchodzony nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach naszego kraju. Barbórkę świętują także między innymi: górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud cynku i ołowiu, miedzi oraz soli, a także zakładów wydobywczych nafty i gazu. W wielu miastach, ale zwłaszcza na Górnym Śląsku, odbywają się tego dnia liczne uroczystości, msze w intencji górników, spotkania w gronie braci górniczej, ale również z dziećmi w przedszkolach i szkołach, gdzie górnicy opowiadają o swojej pracy. Warto podkreślić, że tradycja obchodzenia Barbórki pojawiła się w Polsce już w XIV wieku.
Wydarzenia towarzyszące Barbórce
Z okazji Dnia Górnika organizowane są w naszym mieście różne wydarzenia, takie jak karczmy piwne, uroczystości oraz akademie, podczas których wręczane są odznaczenia i medale oraz podsumowane są dotychczasowe działania górniczej braci. Górnicy podczas uroczystości wspominają również swoich kolegów, którzy nie wrócili z szychty. Zapalają znicze oraz składają kwiaty na grobach i pamiątkowych tablicach, upamiętniających górników, którzy zginęli w bytomskich kopalniach.
Barbórka na stałe w kalendarzu
Barbórka na trwale wpisała się w kalendarz świąt i obchodów, które odbywają się nie tylko w kopalniach, ale również w śląskich szkołach, przedszkolach oraz wielu zakładach pracy współpracujących z sektorem górniczym. W dniu Barbórki w wielu placówkach prowadzone są zajęcia poświęcone zawodowi i pracy górników oraz nawiązujące do uroczystości barbórkowych.