Wiadomości z Bytomia

Bądźcie bezpieczni nad wodą! Kampania „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

  • Dodano: 2024-06-13 13:30

Przed nami kolejne ciepłe dni, zbliżają się wakacje. Upalna pogoda sprawia, że wiele osób wolny czas spędza nad wodą. Policja apeluje o ostrożność oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą!

Nieostrożne zachowania nad wodą i brak opieki

Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.

Bezpieczni nad wodą

W związku z kampanią „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” w okresie wakacji działania bytomskiej policji zintensyfikowane będą w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Tradycyjnie policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa. Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m.in. następujące zagrożenia: informacje o zaobserwowanych tak zwanych „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych oraz przypadki utonięć.

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest akcją profilaktyczno-informacyjną, której celem jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych. Jak bezpiecznie zachować się w wodzie? Jak udzielić pomocy osobie tonącej? Dlaczego bezpieczeństwo jest tak ważne? Na te i wiele innych pytać odpowiadali dziś funkcjonariusze. Działania związane z akcją skierowane są do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Odpowiednie modele współpracy i dbania o bezpieczeństwo opracowywane są także wspólnie z zarządcami obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku. Każdy ma wpływ na edukację i profilaktykę, a to stanowi pierwszy krok do szeroko omawianego dziś bezpieczeństwa.

Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również