Wiadomości z Bytomia

Artyści z Żytomierza kolędowali w Bytomiu

  • Dodano: 2024-01-17 10:45

Koncerty artystów z Żytomierza, którzy od kilkunastu lat odwiedzają górnośląskie miasta, stały się już noworoczną tradycją. W poniedziałek, 15 stycznia kolędy i pieśni ludowe rozbrzmiały w kościele św. Jacka, gdzie wystąpiła m.in. Wojskowa Orkiestra Żytomierskiego Instytutu Wojskowego im. S. Korolowa.

Z repertuarem polskich i ukraińskich utworów ludowych i patriotycznych wystąpili zwycięzcy eliminacji XVIII Ogólnoukraińskiego Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie - Orkiestra Wojskowa Instytutu Wojskowego im. S. Kololowa pod batutą Pawła Osińskiego, Dmytro Lysenko i Katarzyna Klosowska. Koncert poprowadziła Wiktoria Laskowska prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków.

Kolędowanie ponad granicami

Przypomnijmy, że pierwszy koncert z cyklu Kolędnicy z Żytomierza odbył się w 2009 roku. Początkowo do Bytomia przyjeżdżały głównie dzieci z polskich rodzin mieszkających w Żytomierzu, z czasem jednak program koncertów poszerzył się o inne miasta i dorosłych wykonawców.

Celem projektu jest nie tylko zachęcenie do wspólnego śpiewania, ale też integracja rodaków z obu regionów. Projekt „Kolędnicy z Żytomierza” organizowany jest przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Województwo Śląskie.

Partnerami przedsięwzięcia są:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny,
  • Urząd Miejski w Bytomiu,
  • Miejski Dom Kultury Batory
  • oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach, przy współpracy z parafią św. Stanisława Kostki w Częstochowie i św. Kostki w Bytomiu.

Koncert kolęd u Jezuitów

Kolejną okazją do wspólnego kolędowania będzie zaplanowany na niedzielę, 21 stycznia koncert zespołu Latorośle w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Pułaskiego 11.  Początek koncertu o 16.45.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również