Wiadomości z Bytomia

Aby Twoja działka była bezpieczna. Policjanci radzą

  • Dodano: 2019-10-29 08:15, aktualizacja: 2019-10-24 14:29

Po wielu słonecznych dniach sprzyjających wypoczynkowi na działce jesień zaczyna pokazywać swoje mgliste i chłodne oblicze.

To czas kiedy wielu działkowców żegna się ze swoimi ogródkami aż do wiosny

Pamiętajmy jednak, że jesienny okres opuszczania działek przez ich właścicieli to wielokrotnie sygnał dla przestępców do wzmożenia aktywności.

Złodzieje nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń. W okresie jesienno-zimowym ich łupem staje się pozostawiany w altanach sprzęt RTV, narzędzia ogrodnicze, meble, a nawet pozostawione metalowe sztućce. Często straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość drobnej rzeczy, która jest przedmiotem kradzieży. Aby przeciwdziałać przestępstwom na terenie ogrodów działkowych apelujemy do działkowców o właściwe zabezpieczenie sprzętu (w miarę możliwości zabranie go do domu lub ukrycie w taki sposób, aby nie pozostawał on w widocznym miejscu).

ABY TWOJA DZIAŁKA BYŁA BEZPIECZNA NALEŻY:

  • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: wiatraki, skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.

  • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.

  • Starannie zabezpieczcie altanę lub domek - wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki i założyć na okna kraty

  • Stan zabezpieczeń kontrolować co jakiś czas po zamknięciu. Kilkumiesięczną nieobecność właściciela i brak zmian na działce łatwo zauważyć i wykorzystać do kradzieży.

  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.

  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.

  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również