Z okazji 80-lecia powstania Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, w dniu 4 lutego 2025 roku odbędzie się koncert, który na długo pozostanie w pamięci uczestników. W sali koncertowej szkoły zostanie zaprezentowane 50 krótkich wariacji skomponowanych przez kobiety z 23 różnych krajów.
Współczesne oblicze muzyki kobiecej
Projekt, który stał się podstawą tego wydarzenia, został zrealizowany przez absolwentkę szkoły, Claudię Bigos pedagoga klasy fortepianu w Brunszwiku (Niemcy). Wspomniane 50 wariacji jest częścią szerokiego projektu muzycznego, który łączy współczesną twórczość kompozytorek z tradycją muzyczną sprzed dwóch stuleci. W roku 1819 wiedeński wydawca i kompozytor Anton Diabelli zwrócił się do kilkunastu czołowych kompozytorów epoki, m.in. do Beethovena, Czernego, Hummla i Schuberta, z propozycją napisania po jednej wariacji na temat jego Walca C-dur do planowanej edycji zbiorowej na fortepian.
Beethoven a projekt Diabellego
Beethoven najpierw odniósł się do tego projektu niechętnie, potem jak zwykle zwlekał z realizacją obietnicy, ale po dłuższym czasie ofiarował Diabellemu dar równie nieoczekiwany, jak wspaniały: wielki cykl 33 wariacji. Uszczęśliwiony projektodawca opublikował utwór Beethovena oczywiście osobno, w roku 1823, jako 33 Veränderungen uber einen Walzer von Anton Diabelli op. 120.
Współczesna odsłona Diabellego
Podczas koncertu 4 lutego w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu zabrzmi konkurencyjny projekt. 200 lat później, w roku 2019 Claudia Bigos zwróciła się z propozycją skomponowania wariacji na temat Walca Antona Diabellego do 50 kompozytorek z różnych stron świata. Rezultatem tego projektu jest fascynująca kolekcja 50 utworów w różnych stylach i o różnym stopniu trudności, które stanowią świadectwo bogactwa i różnorodności współczesnej muzyki kobiecej.
Przeżycie artystyczne z udziałem kobiet
Podczas koncertu będzie można posłuchać 50 utworów skomponowanych przez kobiety. W Bytomiu, podczas koncertu, wszystkie te utwory zostaną zaprezentowane przez uczennice i nauczycielki Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina. Wydarzenie to jest nie tylko muzycznym przeżyciem, ale także wyrazem wsparcia dla równości w muzyce oraz promowania twórczości kobiet na scenach koncertowych.
Spotkanie z Claudią Bigos
Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy wierzą w wartość kobiecej twórczości i chcą wspierać obecność muzyki skomponowanej przez kobiety w repertuarach koncertowych. Podczas koncertu swą obecność potwierdziła sama Claudia Bigos, która podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją tego niezwykłego projektu. To wydarzenie z pewnością będzie niepowtarzalnym przeżyciem artystycznym, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Bytomia i miłośników muzyki.
Serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie, który odbędzie się 4 lutego w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu o godzinie 12:00.