Wiadomości z Bytomia

100. rocznica powołania Wojciecha Korfantego na Komisarza Plebiscytowego. Sprawdź program!

  • Dodano: 2020-02-20 06:15, aktualizacja: 2020-02-20 06:34

Koncert "Krew i gniew", spacery tropem polskiego komisarza plebiscytowego, pamiątkowe zbiorowe zdjęcie mieszkańców, inscenizacje historyczne, a także oficjalne uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Tak 20 lutego b.r. Bytom będzie świętować dzieło Wojciecha Korfantego.

20 lutego 2020 r. mija setna rocznica powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego

Uroczyste obchody tego ważnego dla Górnego Śląska wydarzenia odbędą się w Bytomiu – mieście, w którym znajdowała się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i w którym zapadła decyzja o wybuchu III powstania śląskiego.

Uroczyste obchody mające na celu nie tylko przypomnienie osoby i roli Wojciecha Korfantego w walce o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, odbędą się 20 lutego 2020 r., na Rynku w Bytomiu, nieopodal miejsca, gdzie kiedyś mieścił się Hotel „Lomniz” – siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Hotel "Lomnitz" w Bytomiu – to tu dokładnie sto lat temu powstał Polski Komisariat Plebiscytowy. Wiek po tych wydarzeniach, chcemy przypomnieć sylwetkę Wojciecha Korfantego, śląskiego polityka z krwi i kości. Zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych przygotowaliśmy żywą lekcję historii. Będzie można poczuć atmosferę plebiscytu, przeczytać prasę z 20 lutego 1920 roku a nawet spotkać się z samym Wojciechem Korfantym – mówi Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

O godz. 14.00 na bytomskim Rynku zaplanowano część oficjalną

Obchody 100. rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbędą się z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. W trakcie uroczystości pod tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego i Polski Komisariat Plebiscytowy zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Dzisiaj odwiedzający Bytom będą mogli podążać śladami Wojciecha Korfantego. Od 15.30 do 18.00 zorganizowane zostaną  spacery z przewodnikiem tropem polskiego komisarza plebiscytowego. Także uczniowie szkół podstawowych i średnich w godz. od 9.00 do 13.00 będą mogli wziąć udział w spacerach edukacyjnych.

Dzień zakończy wyjątkowy koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu. Przed koncertem, który rozpocznie się o godz. 18.00 będzie można usłyszeć „Manifest Wojciecha Korfantego do Ludu Górnośląskiego”.

Partnerem wydarzenia jest Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również