Wiadomości z Bytomia

1 maja Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają sezon

  • Dodano: 2023-04-27 10:15

Przed nami długi, majowy weekend. Warto skorzystać z oferty najstarszej czynnej na świecie kolei wąskotorowej, która właśnie w majówkę rozpoczyna tegoroczny sezon. Już od 1 maja będzie można nie tylko przejechać się historycznym „Rysiem”, czyli parowozem, ale także zwiedzić Izbę Tradycji Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, stację Bytom Karb Wąskotorowy z przewodnikiem oraz zobaczyć wystawę taboru kolejowego.

Ruszamy w trasę 1 maja

Pierwszy pociąg wyruszy na trasę 1 maja o 9.15 ze stacji Bytom Wąskotorowy. Do stacji Bytom Karb Wąskotorowy pojedziemy tradycyjną spalinową lokomotywą, zaś dalej już do Tarnowskich Gór parowozem „Ryś”, które Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych dzięki pomocy Miasta Bytom pozyskało w grudniu 2021 roku.

Na trasę popularny „Ryś” wyjedzie jeszcze 3 maja, a także w niedzielę - 7, 14, 21 i 28 maja.

Bilety na podróż dostępne są zarówno przez stronę bilety.sgwk.eu oraz w dniu kursowania kolei u konduktora. Cena biletu - 20 zł normalny oraz 15 zł ulgowy, zaś dzieci do lat 4 przejazd mają bezpłatny.

UM Bytom zaprasza również do zwiedzania Izby Tradycji na stacji Bytom Karb Wąskotorowy (izba jest czynna w godz. od 11:00 do 16:00), stacji Bytom Karb Wąskotorowy z przewodnikiem o godz. 11:30 i 14:30 i taboru kolei wąskotorowej oraz zakupu pamiątek związanych z kolejami wąskotorowymi.

170 lat jednej z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie oraz jeden z najważniejszych elementów Szlaku Zabytków Techniki. Można nimi dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Rezerwatu „Segiet” w Bytomiu - Suchej Górze oraz nad Zalew Nakło - Chechło.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w roku 2003, a celem jego istnienia jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej - od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.

wskotorwka otwarcie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również