Wiadomości / Atrakcje Śląska Bytom  

Park w Świerklańcu to jeden z najciekawszych parków województwa śląskiego [Galeria]

  • Dodano: 2021-10-25 11:25:00

Natura maluje najpiękniejsze obrazy. Złota polska jesień to najlepszy czas na podziwianie okolicy. Warto wybrać się do parku w Świerklańcu na niespieszny spacer alejkami i zrelaksować się, podziwiając "dzieła sztuki", które serwuje nam przyroda.

Świerklaniec to niewielka, malowniczo położona wieś. Ulokowana jest w powiecie tarnogórskim, na obszarze Garbu Tarnogórskiego, w rejonie przecięcia doliny rzeki Brynicy. Jako ciekawostkę można dodać, że znakomita większość miejscowości znajduje się na terenie Górnego Śląska, ale jedynie niezamieszkałe wschodnie brzegi Zbiornika Kozłowa Góra należą do Małopolski.

Park w Świerklańcu oazą spokoju

Perełką Świerklańca jest olbrzymi park, który został założony w XVIII wieku. Jego powierzchnia całkowita wynosi 180 hektarów.  W samym sercu parku znajdował się niegdyś pałac „Małym Wersalem”. Istniał w latach 1876-1962. Został wybudowany  w 1876 roku w pobliżu starego zamku przez Guidona Henckel von Donnersmarck. Miał to być prezent dla jego żony Blanki de Paiva.

Pałac nie przetrwał do naszych czasów. W 1945 roku zarówno zamek, jak i pałac zostały splądrowane i podpalone. Dzieła zniszczenie dopełniono w czasach PRL, kiedy zdecydowano się na wysadzenie obiektu w powietrze. Budulec uzyskany z ruin oraz marmury i kamienne bloki posłużyły do budowy Pałacu Kultury Zagłębia.

Zwiedzanie Pałacu Kawalera ze Stowarzyszeniem Wrazidlok

Z całego założenia dziś możemy podziwiać jedynie Pałac Kawalera, kościół z grobowcami rodziny oraz rzeźby autorstwa Emmanuela Frémieta. O dziejach pałacu oraz rodu von Donnersmarck przypomina Stowarzyszenie Wrazidlok, które zajmuje się popularyzowaniem dziejów Śląska, z naciskiem na dziedzictwo śląskich magnatów przemysłowych. Jego członkowie stworzyli Salon Śląski w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, którego patronem tytularnym jest Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec.

Regularnie zapraszają miłośników historii do eksploracji zabytkowych wnętrz oraz wysłuchania opowieści o czasach świetności świerklanieckich obiektów. Od maja do końca września w weekendy odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia jak: koncerty, prelekcje, wystawy.

 


Źródło: własne, fot. M. Mikrut-Majeranek