Wiadomości z Bytomia

Uprawy w szklarni balkonowej

  • Dodano: 2021-11-16 15:15

Mini szklarnia balkonowa to miejsce, w którym uprawia się różnego rodzaju owoce, warzywa oraz rośliny ozdobne. Z dnia na dzień stają się one coraz bardziej popularne wśród miłośników roślin. Mini szklarnie balkonowe jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które od lat funkcjonuje na polskim rynku ogrodniczo-budowlanym. Mini szklarnia balkonowa ma takie same właściwości jak zwykła szklarnia o normalnych rozmiarach, w której uprawiamy na co dzień pomidory, ogórki czy paprykę. 

Istotnym czynnikiem zarówno w mini szklarni, jak i normalnej szklarni jest dbanie o odpowiednie nawadnianie uprawianych roślin. Sposób nawadniania szklarni znajdującej się na balkonie w oczywisty sposób odbiega od tej naturalnej. Jednak zarówno w jednej, jak i drugiej przyniesie obfite plony w postaci przepysznych owoców czy warzyw. Uprawianie pomidorów, ogórków czy papryki w szklarni jest coraz bardziej popularna wśród osób chcących się naturalnie oraz zdrowo odżywiać. Jednak coraz większa rzesza osób mieszkających w blokach ma utrudniony dostęp do swojego ogrodu. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest postawienie na balkonie mini szklarni, która pomoże nam w uprawie zdrowych warzyw i owoców. 

O czym warto wiedzieć przed zakupem mini szklarni balkonowej?

Jeżeli podejmiemy decyzje o postawieniu mini szklarni na balkonie, powinniśmy wcześniej zaplanować, gdzie kupić taką mini szklarnie, z jakiego materiału musi być ona wykonana oraz jakie wymiary powinna mieć. Najważniejsze, aby szklarnia była skonstruowana z lekkiego materiału, którego da się w sposób wygodny przemieścić z miejsca na miejsce. Warto również przed dokonaniem zakupu zmierzyć balkon tak by nasza szklarnia zmieściła się na balkonie. 

Szklarnie balkonowe mogą przybierać różne formy, a ich wybór w głównej mierze uzależniony jest od naszych potrzeb oraz dostępnej przestrzeni. Do wyboru mamy szklarnie przyścienne, które przybierają postać przezroczystych szaf. Możemy również zdecydować się mini szklarnię parapetową, która ma formę eleganckiego małego pudełka o kształcie prostokąta lub kwadratu. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest przekształcenie całego balkonu na szklarnie. W takim wypadku szklarnia już nie służy do uprawy pojedynczych warzyw czy roślin, ale jest wykorzystywana jako ogród zimowy.

Jakimi kryteriami należy się kierować podczas zakupu szklarni balkonowej? 

Najważniejszym kryterium podczas wyboru szklarni na nasz balkon to jej wymiary. Należy wybierać takie szklarnie by swoimi wymiarami nie, przeszkadzała nam podczas codziennej pielęgnacji naszego ogródka. Natomiast podczas wyboru szklarni parapetowej musimy dobrać taką, by zmieściła nam się w obrębie parapetu oraz wybrać taka by można było ja stabilnie przymocować. Jeżeli zdecydujemy się na szklarnie przyścienne, ogranicza nas tylko i wyłącznie przestrzeń naszego balkonu. Bardzo ważny jest również materiał, z jakiego ma być wykonana szklarnia. 
Mini szklarnia jest najtańsza, ponieważ wykonana jest z tworzywa sztucznego oraz ze zwykłej pleksi. Bardziej praktycznym wyborem może okazać się postawienie na mini szklarni wykonanej ze szkła. Konstrukcja szklarni może być wykonana z profili aluminiowych, drewnianych lub stalowych. Mini szklarnie wykonane z profili stalowych są ciężkie, ale zdecydowanie dłużej wytrzymają od pozostałych. Niestety trzeba mieć na uwadze, że te profile wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Profile aluminiowe bardzo elegancko się prezentują i są bardzo lekkie. Natomiast mini szklarnie wykonane z drewna idealnie pasują do stylu rustykalnego, a ich pielęgnacja polega na sezonowym impregnowaniu drewna. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.