Wiadomości z Bytomia

Twój pupil z dnia na dzień staje się coraz to bardziej niezdarny?

  • Dodano: 2022-08-19 12:15

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy i to z nich możemy wiele wyczytać, ale czy zauważamy sygnały, które próbuje przekazać nam nasz pupil, że z jego oczami coś jest nie tak?

Opiekun czworonoga doskonale zna swojego pupila, jego nawyki oraz jest w stanie zauważyć kiedy doświadcza bólu, dyskomfortu czy strachu. Jeżeli zauważyłeś ostatnio, że zwierzę ma problemy ze swobodnym poruszaniem się, jest mało aktywny czy pociera oczy, to znak, że być może rozwija się u niego stan zapalny oczu. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ ten stan samoistnie nie minie. 

Co jest przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia?

Najpopularniejszą chorobą wśród naszych czworonożnych pupili jest wrzód rogówki oka, który nieleczony może prowadzić do całkowitego upośledzenia wzroku, a w najgorszym przypadku ślepoty. Mrużenie oczu, nadmierne pocieranie czy problemy z poruszaniem się są jednymi z wielu objaw tej przypadłości. Przyczyny powstania możemy podzielić na dwie grupy: mechaniczne oraz anatomiczne. Główne przyczyny mechaniczne powstają w wyniku nieostrożności na skutej której nasz pupil może doznać urazów zewnętrznych jak zakłucie, otarcie, zadrapanie czy dostanie się ciała obcego do oka. W przypadku przyczyn anatomicznych mówimy o patologii dotyczącej rzęs lub powiek wynikających z anatomii zwierzęcia. Koty z kolei są najbardziej narażone na występującą chorobę zakaźną zwaną katarem kocim, którą powoduje herpeswirus. Istotną kwestią jest również poruszenie tematu katarakty tj. zaćma u psa, które również często występuje z tymi samymi objawami co wrzód rogówki oka lecz w późniejszym stadium choroby. Często właściciele o zaćmie dowiadują się podczas rutynowych badań w klinice weterynaryjnej. Jeżeli zauważymy, że nasz pupil przemieszczając się, robi to bardzo ostrożnie, a przy tym potyka się lub wchodzi prosto na przeszkody, to znak, że należy czym prędzej udać się do lekarza.

Jak zdiagnozować wrzód rogówki oka?

Niezwłocznie po zauważeniu niepokojących nas objawów należy udać się do kliniki weterynaryjnej. Okulista dla psa przeprowadzi wywiad ogólny aby ustalić przyczynę powstania owrzodzenia rogówki oka, a następnie podda naszego czworonoga badaniu lampą szczelinową. Jeżeli okaże się, że powstały uraz znajduje się głębiej zostaną zlecone dodatkowe badania USG o wysokiej częstotliwości lub tomografia komputerowa.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.