Wiadomości z Bytomia

Sukcesja firmy - co warto wiedzieć na ten temat?

  • Dodano: 2020-02-07 12:15

Zabezpieczenie losów firmy po swojej śmierci to bardzo ważna kwestia dla każdego przedsiębiorcy. Wielu z nich jednak nie myśli o tym odpowiednio wcześnie. Dlatego warto zainteresować się tym tematem, by nie dopuścić do zamknięcia firmy. Co warto wiedzieć na temat sukcesji przedsiębiorstwa?

Czym jest sukcesja firmy?

Pod terminem tym kryje się wstąpienie w ogół praw i obowiązków przez nabywcę. Sukcesja może być singularna lub uniwersalna. W pierwszym przypadku dochodzi do nabycia części praw, w drugiej zaś mówimy o przejęciu pełni praw. Do niedawna jeszcze sukcesja firmy zachodziła w przypadkach dziedziczenia, nabycia spadku na skutek umowy, przekształcenia spółek handlowych czy łączenia osób prawnych. Polskie prawo nie miało jednak uregulowanej jednej bardzo ważnej kwestii. Mianowicie co dzieje się z firmą, gdy jej właściciel niespodziewanie umrze, a wcześniej nie zabezpieczył jej losu na ten wypadek? Wówczas takie przedsiębiorstwo przestawało istnieć.

Sukcesja firmy – gdzie znaleźć pomoc?

Taka decyzja rodziła więc wiele negatywnych skutków. Swoją moc traciły bowiem wszelkie decyzje administracyjne czy umowy cywilnoprawne. Na szczęście prawo uległo zmianie i od 25 listopada 2018 roku możliwa jest sukcesja firmy po śmierci właściciela. Rozwiązanie to pozwoliło zachować aktywność zawodową właścicielom tak długo, jak będą chcieli. Nie muszą już bowiem obawiać się o przyszłość swojego przedsiębiorstwa. Sukcesja firmy w takiej sytuacji polega na ustanowieniu zarządu sukcesyjnego, który będzie tymczasowo kierował przedsiębiorstwem po śmierci właściciela. Następcy prawni mają dzięki temu czas na podjęcie decyzji co do przyszłości tej działalności. W takich sytuacjach pomoc znajdziemy chociażby w kancelarii prawnej. Jedna z nich jest dostępna tutaj https://kancelariacw.pl/sukcesja/firma/. Specjaliści zajmą się wszystkim, od zabezpieczenia majątku prywatnego po przekształcenie firmy w spółkę. Sukcesja firmy może trwać od dwóch do nawet pięciu lat. Wszystko zależy od tego, jaką decyzję podejmą spadkobiercy i czy uda się dokonać podziału dóbr.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.