Wiadomości z Bytomia

Projekty domów parterowych - czy warto w taki zainwestować?

  • Dodano: 2019-11-29 09:15

Własny dom z ogródkiem jest obiektem marzeń wielu osób. Zwłaszcza takich, którym nie są obce realia mieszkania w bloku. Jednak czy taka inwestycja nie jest zbyt droga? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie

Projekty domów parterowych – kilka za i przeciw

Niezaprzeczalną zaletą domu jednorodzinnego jest fakt, że ma się niemal całkowitą kontrolę nad tym, jak dom będzie wyglądać. Nie trzeba przy tym samodzielnie go projektować. Biura projektowe oferują szeroką gamę projektów domów rożnych rodzajów, w tym parterowych. Utrzymane są one w różnych stylach architektonicznych, więc na pewno każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Co więcej, biura umożliwiają wprowadzanie korekt i zmian do podstawowego projektu a więc każdy z nich może zostać spersonalizowany. Kolejnym plusem domku parterowego są niższe koszty budowy. Gro kosztów pochłaniają schody, im ich więcej, tym droższa inwestycja. Dom parterowy to również wygoda, jeśli brak w nim kondygnacji, poruszamy się po jednej płaszczyźnie, co jest wielkim ułatwieniem dla osób starszych lub tych, które leczą jakiś uraz i poruszają się na wózku lub o kulach. Minusem domu parterowego jest to, że niestety, wymaga on z reguły większej działki. Przestrzeń zyskuje się w nich wszerz. Jednak architekci dysponują projektami domów parterowych, które można zmieścić również na węższej działce. 

Projekty domów parterowych czy mieszkanie w bloku?

Budowa domu jednorodzinnego kojarzy się z wielkimi kosztami. Owszem, trzeba na nią wyłożyć dość spore pieniądze. Jednak w dzisiejszych czasach mieszkania bywają droższe od domu. Oczywiście wszystko zależy od tego gdzie chcemy kupić mieszkanie lub wybudować dom. Niemniej ceny są porównywalne, a rozwiązania konstrukcyjne domu umożliwiają zaoszczędzenie na rachunkach za prąd i ogrzewanie w dłuższej perspektywie czasu. Nie buduje się przecież blokowisk energooszczędnych. Przy dobrym planowaniu i wyborze energooszczędnego lub pasywnego projektu niewielkiego domu parterowego, szala korzyści przychyla się raczej na rzecz budowy domu a nie kupna mieszkania w bloku. Poza tym współczesne bloki są grodzone co z pozoru tylko zwiększa bezpieczeństwo, za to bardzo ogranicza poruszanie się. Nie w każdym bloku jest też winda. I choćby blok był nazywany willą a mieszkanie apartamentem, nadal będzie to mieszkanie w bloku gdzie sąsiedzi mogą być pod, nad i obok nas. Nie mówiąc o braku własnego ogródka, który też należycie zaprojektowany, nie będzie nastręczał wielu problemów. Dom jednak oznacza brak mobilności. Jeśli więc często wyjeżdżamy, lub w przeciągu kilku lat planujemy wyjazd, budowa domu nie jest dobrym pomysłem. 

Projekty domów parterowych – przykłady

Żeby zorientować się chociaż pobieżnie, ile może kosztować projekt domu parterowego, najlepiej przyjrzeć się któremuś z nich. Za przykład niech posłuży projekt ARN Mokka 3 CE. To nieduży dom jednorodzinny, parterowy. Jego powierzchnia użytkowa to 79,8m2. Czyli jest wielkości dużego mieszkania w bloku. Zobacz je tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Wygląd klasyczny – dach dwuspadowy. Brak garażu, jednak projekt uwzględnia wiatę przy domu, pod którą można postawić samochód. W domu tym znajduje się hol, wiatrołap, salon połączony z kuchnią, łazienka, spiżarnia, kotłownia i 3 pokoje. Z salony wychodzi się na taras do ogrodu. Dom ten w stanie surowym kupić można za niecałe 135 000zł. Jego projekt kosztuje ok 2200zł. Przykład drugiego projektu domu parterowego to dom dużo większy od poprzednika, jego powierzchnia użytkowa wynosi 182m2. Jak widać, można znaleźć projekty domów jednorodzinnych, które cenowo są niższe od mieszkania a odpowiadają jego wielkości.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.