Wiadomości z Bytomia

Od czego zależy cena za kurs taksówką? Poznaj najważniejsze czynniki brane pod uwagę

  • Dodano: 2022-09-19 10:15

Często można spotkać się z określeniem, że przejazd taksówką nie należy do najtańszych. Niekiedy wiele osób uważa, że ceny są zbyt wygórowane. Ale czy aby na pewno tak jest? Musisz mieć świadomość, że ceny za świadczone usługi nie tylko taksówkarskie zależą od wielu czynników, które należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości kwoty. Taksówkarz nie wymyśla ich na poczekaniu! W poniższym artykule przedstawimy Ci najważniejsze czynniki od jakich zależna jest kwota za przejazd taksówką! Czytaj dalej!

Opłata początkowa i postojowa – sprawdź co oznaczają te określenia

Na samym początku warto wiedzieć, że opłata za przejazd taksówką różni się w zależności od miasta. Przejdźmy zatem do omówienia składowych czynników. Pierwszym jest tzw. opłata początkowa. Składa się na nią zajęcie miejsca w taksówce jak i przebycie pierwszego kilometra. To właśnie do tej kwoty naliczane są opłaty za kolejne przejechane odcinki drogi. Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce z jakiego pasażer ma zostać odebrany, a następnie pod jaki adres przetransportowany. Tutaj zależność jest bardzo prosta długie kursy będą znacznie kosztowniejsze. Na łączny koszt przejazdu wpływa także fakt, czy w międzyczasie dojdzie do zatrzymania pojazdu. Niektórzy Klienci muszą coś po drodze załatwić. W takich sytuacjach taksówkarz nalicza dodatkowo tzw. opłatę postojową. Co najważniejsze, opłata ta jest włączana również wtedy, gdy na drodze jest korek, bądź jakiekolwiek inne utrudnienia drogowe uniemożliwiające szybsze poruszanie się niż 20 km/h.

Taryfa ma znaczenie! Sprawdź kiedy pojedziesz taksówką najtaniej

Wszystkie korporacje taksówkarskie wyróżniają cztery podstawowe taryfy różniące się ustaloną ceną za przejazd. Taryfa I dotyczy kursów na terenie miasta. Obowiązuje przez sześć dni w tygodniu od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00 – 22:00. Taryfa II cechuje się już nieco wyższą stawką za przebyty kilometr. Włączana jest w niedziele oraz święta w godzinach nocnych (22:00 – 6:00), również dotyczy przejazdów w obrębie miasta. Taryfa III podobnie jak I obowiązuje w dni powszednie od 6 rano do 22 ale poza granicami miasta. Natomiast ostatnia IV taryfa analogicznie do II naliczana jest od 22 do 6 rano w niedziele oraz święta również poza granicami miasta. Ważny jest fakt, że kierowca sam musi pamiętać o zmianie taryfy, a co najważniejsze ma obowiązek poinformowania o tym Klienta. Konkurencyjne ceny za przejazdy taksówkarskie oferuje Taxi Wałbrzych. To właśnie tutaj dojedziesz szybko oraz wygodnie pod wskazany adres, a także ochronisz swój portfel przed kosztownymi wydatkami. Zapoznaj się z dostępnym cennikiem i skorzystaj z usług profesjonalistów!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.