Jeszcze do niedawna domy z płaskim dachem budziły ogólną niechęć, kojarząc się przede wszystkim z niezbyt estetycznymi „kostkami” stawianymi w czasach peerelowskich. Jednak w ostatnich latach na dom z płaskim dachem decyduje się coraz więcej inwestorów. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale także ekonomiczne i... ekologiczne! Oto co należy wiedzieć o domach z płaskim dachem.
Płaski dach – co należy o nim wiedzieć?
Zacznijmy od kwestii stricte technicznych, czyli sprecyzowania, że płaski dach... wcale nie jest w stu procentach płaski. W dobrej praktyce dekarskiej „płaski dach” ma nachylenie przynajmniej 3°, choć nierzadko zdarza się, że z uwagi na wymagania konstrukcyjne musi ono wynosić nawet 10°. Wynika to oczywiście z faktu, że na „idealnie” płaskim dachu zalegała, by woda opadowa i śnieg, co wiązałoby się z różnymi zagrożeniami. Kilkustopniowe nachylenie dachu umożliwia stworzenie efektywnych systemów odprowadzania wody.
A co do estetyki – współczesne projekty domów z płaskim dachem z pracowni Domowe Klimaty i innych nie mają wiele wspólnego z topornymi kostkami z okresu PRL-u. Przykuwają one uwagę przemyślanymi rozwiązaniami architektonicznymi, a owa prostota jest elementem doskonale wpisującym się we współczesne oszczędne, minimalistyczne trendy architektoniczne i projektowe.
Jakie zalety mają projekty domów z płaskim dachem z pracowni Domowe Klimaty?
Jednak estetyczna odpowiedź na współczesne trendy projektowe i architektoniczne to nie jedyna zaleta domów z płaskim dachem. Na wstępie wspomnieliśmy o aspektach ekonomicznych i ekologicznych. Pochylmy się nad nimi:
- Zasadniczo dach płaski jest tańszy w budowie niż dach skośny, co wynika przede wszystkim z faktu, że do jego montażu zużywa się mniej materiału na pokrycie. W porównaniu do dachu skośnego oszczędności mogą sięgać nawet 20%. Nie ma wątpliwości co do tego, że w obliczu galopujących kosztów budowy i rosnącej inflacji dla wielu inwestorów będzie to dużym atutem;
- Dach płaski może być dachem ekologicznym. Przede wszystkim – wbrew temu, co może się wydawać – można na nim zamontować panele fotowoltaiczne i skorzystać z OZE. Coraz większą popularnością cieszą się też tzw. dachy zielone – pokryty roślinami dach produkuje tlen, pochłania dwutlenek węgla i stanowi barierę dla zanieczyszczeń. Jest to zatem jak najbardziej rozwiązanie w duchu eko. Nie można też zapomnieć o tym, że zielony dach przyczynia się do tłumienia hałasu, więc zwiększa komfort domowników.
Domy prefabrykowane projekty od Domowe Klimaty
Nowoczesne domy z płaskim dachem – także budowane jako domy prefabrykowane – są mimo wszystko w Polsce nadal rozwiązaniem dość nowatorskim. Dlatego jeśli chcesz, by dom był estetyczny, ekonomiczny i ekologiczny, powierz jego projekt i budowę doświadczonej pracowni architektonicznej. My polecamy na przykład biuro Domowe Klimaty. Szczególnie domy prefabrykowane projekty od Domowe Klimaty cieszą się w ostatnim czasie dużym uznaniem!