Wiadomości z Bytomia

Kupno auta krok po kroku

  • Dodano: 2018-11-21 09:30

Droga do zakupu wymarzonych czterech kółek nie jest usłana różami. Po pierwsze musisz przebrnąć przez miliony ogłoszeń, umówić się na oględziny wybranego samochodu, sprawdzić jego stan techniczny i prawny, a następnie wynegocjować satysfakcjonującą cenę. Jeżeli przebrnąłeś przez te punty znajdujesz się na końcu drogi i już za niedługo będziesz mógł cieszyć się spokojną jazdą. Jakie jeszcze czekają Cię formalności?

Odpowiednia umowa

W zależności od tego czy auto zakupiłeś u handlarza w komisie czy od osoby prywatnej czekać Cię mogą różne niespodzianki. W pierwszym przypadku zwróć uwagę czy nie została Ci przedstawiona tzw. umowa na Niemca. Niektórzy, co sprytniejsi sprzedawcy jako sprzedającego wpisują na umowie czasem nawet nieistniejącą osobę zza granicy. Co prawda formalności w polskim wydziale komunikacji nie powinny być problemem przy takiej umowie, jeśli jednak z czasem pojawią się problemy techniczne np. kosztowna usterka, handlarz z pewnością umyje ręce i odwoła Cię do kontaktu z nieistniejącym obcokrajowcem. Lepiej w takim przypadku zadbać o wystawienie faktury VAT, która będzie dodatkowo regulowała kwestie podatkowe.  Jeżeli  kupujesz samochód od osoby prywatnej przygotuj umowę kupna-sprzedaży po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. Pamiętaj, że oprócz daty warto wpisać na niej także godzinę. Może się to okazać pomocne np. w przypadku mandatu z fotoradaru. Konieczne jest również uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym.

Kolejne kroki

Warto dodatkowo zapytać handlarza lub sprzedającego o to czy posiada wykupione ubezpieczenie. W Wielkiej Brytanii bardzo popularne jest Motor Trade Insurance i coraz częściej natkniemy się na nie również w Polsce. Daje Ci ono pewność, że auto dotrze do Ciebie bezpiecznie od sprzedającego, a Ty nie będziesz się musiał martwić o szkody powstałe np. przy oględzinach auta. Ze szczegółami takiej polisy możesz zapoznać się tutaj: https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance. Po pomyślnym podpisaniu umowy zadbaj o szczegóły. Przepisz na siebie ubezpieczenie OC lub wybierz innego niż dotychczas ubezpieczyciela. Warto porównać ceny co najmniej kilku firm, gdyż ze względu na rosnący popyt mogą się one różnić. Odwiedź także wydział komunikacji, gdzie wyrobiony zostanie nowy dowód rejestracyjny. Wcześniej zaprowadź auto do stacji kontroli i zaktualizuj badania techniczne - bez nich nie zarejestrujesz samochodu.

W zamieszaniu i emocjach towarzyszących zakupowi auta możesz łatwo przeoczyć ważne szczegóły. Przygotuj się dobrze do sfinalizowania transakcji, a później ciesz bezpieczną jazdą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.