Wiadomości z Bytomia

Krótkie vademecum wiedzy, czyli wszystko co musisz wiedzieć o przekształceniu spółki

  • Dodano: 2022-07-11 13:45

Zmieniająca się na rynku sytuacja ekonomiczna jest bodźcem dla wielu przedsiębiorców do zmiany profilu prowadzonej działalności. Właśnie dlatego decydują się oni na proces jakim jest przekształcenie spółki. Niezbędne jest tutaj spełnienie wszystkich przepisów prawnych określonych w kodeksie spółek handlowych. Z pozoru prosty proces, przeprowadzony bez odpowiedniego przygotowania generuje wiele błędów. W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku najczęstszych. Przeczytaj i uchroń się przed ich popełnieniem!

Uniknij najczęstszych błędów i nie narażaj się na straty finansowe

Pierwszym najczęściej popełnianym błędem jest oczywiście niewłaściwy wybór nowej spółki. Aby cały proces przyniósł oczekiwane korzyści konieczne jest wybranie rodzaju spółki dopasowanego do charakteru prowadzonego biznesu. W żadnym wypadku wybór ten nie może być przypadkowy, ponieważ może przynieść odwrotny skutek i narazić na straty finansowe. Kolejnym błędem jest odwlekanie sporządzenia planu przekształcenia spółki. Musisz wiedzieć, że to właśnie on pełni kluczową rolę i powinien być gotowy zanim podjęte zostaną jakiekolwiek kroki. Wielu przedsiębiorców w toku postępowania zapomina lub lekceważy taką rzecz jaką jest ustalenie konkretnego dnia od kiedy spółka ma zostać przekształcona. Musisz mieć świadomość, że z pozoru błaha rzecz ułatwi później wykonywanie wszystkich rozliczeń księgowych, a także zaoszczędzi wielu pomyłek. Pamiętaj także, że aby przekształcenie było możliwe przepisy nakazują, aby powiadomić wszystkich wspólników o zmianie spółki dwa razy, miesiąc oraz dwa tygodnie przed zatwierdzeniem uchwały.

Kompleksowa pomoc prawna to Twój klucz do prawidłowego przekształcenia spółki

Wspominaliśmy już o planie przekształcenia spółki. Musi on zawierać m.in.:

  • uchwały w sprawie przekształcenia,

  • projekt umowy,

  • spis całego majątku spółki,

  • raport finansowy.

Brak jakiegokolwiek elementu znacząco opóźni proces przekształcenia. Oczywiście nie bez znaczenia są również wszystkie kwestie podatkowe. W żadnym wypadku nie możesz o nich zapomnieć. Jak widzisz, aby przekształcić spółkę, a tym samym uniknąć błędów konieczne jest posiadanie wiedzy z prawa podatkowego, spółek handlowych, a nawet księgowego. Jeżeli chcesz, aby proces przebiegł pomyślnie skorzystaj z pomocy specjalistów. Znajdziesz ich pod adresem https://www.i-kancelaria.pl/klient-biznesowy/przeksztalcenie-spolki/. Kancelaria Ptak & Wspólnicy posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu kompleksowej pomocy prawnej dla klientów biznesowych. Jako specjaliści będą pełnić rolę Twoich doradców i wskażą czy podejmowane kroki gwarantują rozwój firmy jakiego pragniesz. Pomoc adwokacka jest dla Ciebie niezbędna jeśli chcesz uniknąć nie tylko ryzyka popełnienia błędów ale także związanych z nimi dużych kosztów finansowych. Skorzystaj z konsultacji!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.