Choroby wątroby mogą objawiać się na różne sposoby i charakteryzować odmiennym przebiegiem. Najczęściej objawy są skąpe i niecharakterystyczne, co utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy... Jakie objawy są typowe dla chorób wątroby, a które mogą być mylące?
Choroby wątroby - charakterystyka
Choroby wątroby to szerokie pojęcie, które obejmuje różnorodne schorzenia tego narządu mające odmienne podłoże, różne przyczyny i objawiające się różnymi dolegliwościami. Mogą być przez wiele lat zupełnie bezobjawowe, np. WZW C. Niekiedy rozwijają się bardzo szybko, mają ciężki przebieg i objawiają się w charakterystyczny sposób, np. poprzez zażółcone białka oczu lub powłoki skórne, co występuje w przypadku polekowego zapalenia wątroby. Najbardziej typowe objawy, które towarzyszą chorobom wątroby to:
- żółtaczka, czyli ostre uszkodzenie wątroby spowodowane działaniem wirusów, leków lub innych substancji chemicznych,
- przewlekłe zmęczenie, np. choroby wątroby mające podłoże autoimmunologiczne lub WZW typu C,
- świąd skóry, czyli choroby wątroby mające podłoże autoimmunologiczne.
Ostatni objaw często bywa bagatelizowany jako nietypowy dla chorób wątroby. W przypadku większości chorób z tej grupy konieczne są leki na wątrobę na Wapteka.pl, które należy przyjmować pod ścisła kontrolą lekarza.
Wątroba to narząd, który potrafi się sam regenerować. Nie zmienia to faktu, że należy o nią dbać. Warto rozważyć przyjmowanie suplementów wzmacniających ten narząd, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Suplementy dostępne są m.in. w apteka internetowa Wapteka.pl.
Pierwotna marskość wątroby
Pierwotna marskość żółciowa jest chorobą, której podłoże leży w wieloletnim uszkadzaniu komórek dróg żółciowych, czyli cholangiocytów. Skutkiem tego jest upośledzenie wydzielania żółci z wątroby. Charakterystyczne objawy to uczucie przewlekłego zmęczenia, które nasila się po wysiłku fizycznym i nie ustaje po odpoczynku oraz świąd skóry, który może objawiać się różnym stopniem nasilenia, od umiarkowanego świądu części kończyny do mocnego swędzenia całego ciała. U części pacjentów choroba przebiega bezobjawowo lub daje niespecyficzne dolegliwości bólowe umiejscowione w prawym podżebrzu. Czasami można zaobserwować zmiany skórne w obszarze oczodołów, tzw. żółtaki. Zaawansowane stadium choroby objawia się wyniszczeniem organizmu, wodobrzuszem oraz obrzękiem kończyn dolnych.
Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW)
Autoimmunologiczne zapalenie wątroby, czyli AZW, jest przewlekłą chorobą miąższu wątroby. Etiologia nie jest znana. Prawdopodobną przyczyną mogą stanowić predyspozycje genetyczne, które objawiają się reakcją z autoagresji, czyli atakiem komórek układu odpornościowego przeciwko własnym białkom, które zlokalizowane są na komórkach wątrobowych. Przebieg choroby nie jest jednolity. Może być całkowicie bezobjawowy lub pełnoobjawowy. Chorzy niekiedy skarżą się na uczucie znużenia, przewlekłe zmęczenie, dolegliwości bólowe oraz uczucie ciężaru umiejscowione w prawy podżebrzu. Mogą pojawiać się niespecyficzne objawy w postaci wzdęć, zaburzeń łaknienia, świądu skóry. Kobiet mogą obserwować zaburzenia hormonalne, które charakteryzują się wzmożonym owłosieniem, nieregularnymi miesiączkami oraz nasilonym trądzikiem. Może pojawić się zażółcenie białek oczu lub skóry, a niekiedy również wymioty, nudności, jadłowstręt, męczliwość, gniotący ból w nadbrzuszu, bóle mięśni, stawów i stan podgorączkowy.
Ostra niewydolność wątroby (ONW)
Ostra niewydolność wątroby, czyli ONW, przebiega najczęściej w sposób nagły i ciężki. Wątroba szybko traci swoją sprawność, nawet w ciągu kilku miesięcy. To choroba, której przyczyną może być zatrucie lekami w postaci polekowego uszkodzenia wątroby lub toksynami, a także być wynikiem zakrzepicy żył wątrobowych lub innych chorób ogólnoustrojowych. Powodem może być również wirus HBV lub inne wirusy powodujące zapalenie wątroby, np. HAV lub HCV. Najczęstszym objawem ONW są zaburzenia psychiczne i zaburzenia świadomości, które pojawiają się jako pierwsze. Kolejne objawy to zażółcenie białek oczu i skóry, a także powiększenie się lub zmniejszenie wątroby.
Alkoholowe uszkodzenie wątroby
Alkoholowe uszkodzenie wątroby jest skutkiem nadużywania alkoholu etylowego. Poza uszkodzeniem wątroby, zmiany chorobowe pojawiają się w innych narządach. Chory najczęściej cierpi na uzależnienie od alkoholu. Ten rodzaj choroby zwykle ma bogate objawy, np. żółtaczka, gorączka, obrzęki, wodobrzusze, objawy niewydolności wątroby, żylaki przełyku, zaburzenia neurologiczne w postaci zaburzeń koncentracji, upośledzenia świadomości, zaburzenia rytmu czuwania i snu. Warto pamiętać, że nawet zaawansowana choroba tego rodzaju może długo nie dawać żadnych objawów.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C
Wirusowe zapalenie wątroby typu C, zwane w skrócie WZW C, jest chorobą, którą wywołuje wirus zapalenia wątroby typu C, czyli HCV. Najczęściej pojawia się stan zapalny w tkance wątroby, który powoduje powstawanie zmian martwiczo-zapalnych. W przypadku zakażenia wirusem HCV trwającej ponad 6 miesięcy można mówić o przewlekłym WZW typu C. Przebiega całkowicie bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Chory może odczuwać zmęczenie, skarży się na obniżony nastrój. Żółtaczka pojawia się rzadko.