Wiadomości z Bytomia

Karmy premium – pierwszy etap dbania o zdrowie papugi

  • Dodano: 2022-10-05 09:00

Dbałość o zdrowie i dobrą kondycję papug to oczywiście skomplikowana sprawa, ale można z pewnością powiedzieć, że wszystko zaczyna się od doboru pokarmu. A to trudniejsze, niż się może wydawać, czego dowodem niech będzie fakt, że wiele osób nadal nie docenia znaczenia karm z segmentu premium. A dlaczego warto?

Karma dostosowana do wymagań papugi

Marki takie jak Deli Nature, odpowiedzialne za przygotowywanie karm premium, tworzą swoje kompozycje na podstawie analizy jadłospisu ptaków żyjących dziko w swoim naturalnym środowisku lub bliskich im jednostek systematycznych. Takie badania pozwalają ustalić wstępnie skład karmy, określając takie parametry, jak udział popiołu, błonnika, owoców czy ziaren. To ważne, ponieważ karmy premium są w większości – nie licząc karm specjalistycznych – kompletną dietą. I podobnie jak w przypadku diet dla ludzi, nie chodzi tylko o to, żeby się składniki zbilansowały na papierze, ale żeby karma była możliwie zbliżona składem do naturalnej diety.

Lepszy skład i jego zmiany

Punktem wyjścia do stworzenia doskonałej karmy jest analiza potrzeb żywieniowych danego gatunku lub wyższych taksonów. Dlatego karmy dla papug afrykańskich czy dla dużych papug, czy dla papużek falistych różnią się składem. Bardzo często też na podstawowe wymagania nakłada się pewne modyfikacje wynikające z przecież odmiennego trybu życia w niewoli – zmiany temperatur czy nawet ograniczenie przestrzeni życiowej mogą oznaczać pewne zmiany w wymaganiach pokarmowych. W niektórych przypadkach warto też będzie sięgnąć po karmy zmodyfikowane w większym stopniu: dla ptaków w okresie pierzenia, dla młodych papug czy specjalne mieszanki uzupełniające dla papug owocożernych.

Bezpieczna karma

Generalnie wszystkie karmy powinny być dla ptaków bezpieczne – nawet jeśli ich skład nie jest optymalny. W praktyce jednak większość właścicieli papug zetknęła się już z tym, że w opakowaniach z najtańszymi karmami czasem znajdują się rzeczy, których w ogóle nie powinno tam być. Zgoda, to margines, ale już użycie średniej jakości składników jest w podstawowym segmencie normą. To oznacza, że nawet gdyby skład na opakowaniu wyglądał tak samo, jak w przypadku karm premium, to wartość odżywcza mogłaby być zdecydowanie niższa. Czy można takie podstawowe karmy podawać ptakom? W większości przypadków tak, ale żeby uniknąć niedoborów mineralnych lub witaminowych, zwykle trzeba sięgać po regularną suplementację, a znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby po prostu podanie pełnowartościowej karmy premium.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.