Wiadomości z Bytomia

​​​​​​​Kalkulator kredytu gotówkowego online - jak obliczyć ratę i koszt?

 • Dodano: 2020-06-22 06:15, aktualizacja: 2020-06-22 06:25

Nie wiesz jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego? Zastanawiasz się, na jakie koszty musisz się przygotować? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy online. Kalkulator kredytu to proste i darmowe narzędzie, dzięki któremu można poznać orientacyjną wysokość opłat związanych z zadłużeniem, jeszcze przed wizytą w banku. Wystarczy podać kwotę, o którą chcesz wnioskować oraz określić na ile miesięcy planujesz rozłożyć spłatę. Algorytm szybko wyliczy wielkość raty i rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, porównując produkty różnych instytucji bankowych. Będą to oczywiście wartości szacunkowe. Aby sprawdzić wiążącą ofertę, należy udać się do placówki bankowej lub zapoznać się z TOiP. Czytaj dalej i dowiedz się, co możesz zyskać, używając kalkulatora kredytowego!

Jak działa kalkulator kredytowy?

Aby skorzystać z kalkulatora kredytowego, należy podać:

 • kwotę, o jaką chcesz wnioskować,

 • liczbę rat,

 • wiek (tylko jeśli chcesz ubezpieczyć kredyt).

Algorytm dokonuje obliczeń przede wszystkim na podstawie oprocentowania kredytu. Zakłada również stałą wysokość rat. Dlaczego? Ponieważ większość kredytobiorców decyduje się właśnie na taki model spłaty zadłużenia. Oczywiście osoby o bardzo dobrej zdolności kredytowej mogą ubiegać się o kredyt z ratami malejącymi. Wówczas odsetki liczy się od pozostałej do spłacenia sumy, która z miesiąca na miesiąc jest coraz niższa. Dzięki temu koszty zobowiązania w późniejszym okresie nie są tak wysokie, jak na początku okresu kredytowania.

Czego można dowiedzieć się z kalkulatora kredytowego?

Symulacja pozwala uzyskać informacje na temat:

 • miesięcznej raty,

 • RRSO,

 • prowizji,

 • oprocentowania,

 • całkowitego kosztu kredytu,

 • wysokości składki ubezpieczeniowej.

Kalkulator kredytowy umożliwia nieograniczone manipulowanie poszczególnymi zmiennymi. Dzięki temu można przeanalizować, jak będzie zmieniać się wysokość rat i koszt zobowiązania w zależności od sumy i czasu, na jaki się je zaciąga. Bez wychodzenia z domu masz zatem możliwość uzyskania kompletu informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o wzięciu kredytu.

Jakie korzyści daje kalkulator kredytu?

Internetowe kalkulatory kredytowe zostały stworzone z myślą o osobach, które chcą mieć kontrolę nad swoimi finansami i dokładnie planują domowy budżet. Pozwalają szybko oszacować, czy kredyt nie będzie stanowił zbyt dużego obciążenia. Takie wstępne wyliczenie bardzo ułatwia podjęcie decyzji o skorzystaniu z oferty danego banku. Jest to też ogromne udogodnienie dla tych, którzy są zdecydowani na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Korzystając z kalkulatora, mogą oni w łatwy sposób porównać produkty różnych instytucji finansowych. Bez tego narzędzia byłoby to niezwykle czasochłonne.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru kredytu?

Zanim podpiszesz umowę z bankiem, dokładnie przyjrzyj się poszczególnym elementom oferty.

Całkowity koszt kredytu

Typowym błędem popełnianym przez wiele osób przy porównywaniu kosztów kredytów jest nadmierne skupianie się na wysokości oprocentowania. Banki często reklamują swoje oferty, kusząc ratami 0%. Jednak to nie oznacza, że możesz zadłużyć się „za darmo”. Aby ocenić, który kredyt jest tańszy, należy skupić się przede wszystkim na wysokości prowizji bankowej i rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO).

Ubezpieczenie

Jeżeli kredytobiorca spełnia wszystkie warunki określone przez bank, to ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Dlatego warto sprawdzić, czy na pewno jest Ci ono potrzebne. Zwłaszcza w przypadku zadłużeń z krótkim terminem spłaty. Może okazać się, że jego cena jest nieadekwatnie wysoka w stosunku do ryzyka i tylko niepotrzebnie zwiększa koszt kredytu.

Możliwość wcześniejszej nadpłaty

Większość instytucji finansowych umożliwia klientom wcześniejszą spłatę kredytu. Nie jest to jednak regułą. Przed podpisaniem umowy dobrze jest więc to sprawdzić. Może okazać się, że ewentualna nadpłata przed terminem będzie wiązała się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Z punktu widzenia banku najważniejsza jest zdolność kredytowa, czyli możliwość spłaty zadłużenia wraz z odsetkami w określonym czasie. Wypływa na nią wiele czynników i każda instytucja finansowa sprawdza ją nieco inaczej. Do najważniejszych można zaliczyć:

 • wysokość miesięcznych dochodów,

 • koszty utrzymania (czynsz, rachunki itp.),

 • bieżące zadłużenia (pożyczki, kredyty),

 • historię kredytową,

 • wiek

 • wykształcenie i wykonywany zawód,

 • liczbę osób na utrzymaniu.

Podsumowanie

Przed złożeniem wniosku o kredyt powinno się sprawdzić swoją historię w BIK. Jest to bowiem główne źródło informacji o Twoich zadłużeniach dla banku. Wielu osobom zdarza się zapomnieć o spłacie ostatniej raty pożyczki lub karty kredytowej. Weryfikując te wiadomości, można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i w łatwy sposób poprawić swoją zdolność kredytową.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.