Wiadomości z Bytomia

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

  • Dodano: 2019-07-04 10:30

Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego nie powinna być podejmowana pochopnie, gdyż możemy sporo przepłacić. Sprawdź zatem, na co warto zwrócić uwagę, jeszcze przed podpisaniem umowy i zaciągnięciem pożyczki. 

Kredyt gotówkowy - jakiej kwoty będziesz potrzebować i jaką ratę możesz płacić?

Dobrze się zastanów, ile gotówki jest ci tak naprawdę potrzebne. Zanim udzielisz odpowiedzi ,,jak najwięcej", pomyśl dokładnie, jaką ratę będziesz w stanie spłacać w każdym miesiącu i ile może udźwignąć twój budżet domowy. Najlepiej będzie spisać wszystkie cyklicznie ponoszone wydatki (bieżące rachunki, opłaty mieszkaniowe, koszty paliwa, jak i zakupów żywnościowych) i odjąć je od własnego wynagrodzenia. Część (tak wysoką jak uważamy) pozostawmy na tak zwane oszczędności i oczywiście ,,życie", a resztę możemy spokojnie przeznaczyć na spłacanie zaciągniętych kredytów. 

Kredyty gotówkowe - po co sprawdzać RRSO?

Bardzo ważnym kryterium podczas wyboru kredytu gotówkowego będzie jego całościowy koszt. W końcu interesuje Cię najtańszy kredyt gotówkowy (jak go znaleźć w gąszczu ofert - http://poradnik-finansowy.pl/jak-znalezc-najtanszy-kredyt-gotowkowy/) Nie warto ulegać reklamom, które nierzadko podają najniższą możliwą wartość oprocentowania, albo też prowizji. Rzeczywiste koszty kredytu są najlepiej odzwierciedlane przez tak zwaną rzeczywistą stopę oprocentowania (RRSO), w której uwzględnione zostały opłaty dodatkowe (poza oprocentowaniem nominalnym również obowiązkowe ubezpieczenia, prowizję, czy opłatę przygotowawczą). 

Samodzielne wyliczenie wartości RRSO nie będzie łatwe ze względu na bardzo skomplikowany wzór matematyczny, który za nim stoi. Niemniej jednak zawsze można skorzystać z kalkulatorów RRSO, które dostępne są w internecie (np. tutaj znajdziesz taki kalkulator).

Równe raty czy też raty malejące - jaką ratę wybrać?

Każda rata kredytu składa się z dwóch najważniejszych części - kapitałowej i odsetkowej. Część odsetkowa, jak jej nazwa wskazuje, składa się z samych odsetek od pożyczanych pieniędzy. Część kapitałowa jest zaś częścią kwoty, którą pożyczyliśmy od instytucji finansowej. 

Kredyt można spłacać na dwa różne sposoby. W ratach równych, albo malejących. Rata równa będzie miała w każdym miesiącu identyczną wysokość, niemniej jednak różne będą w niej proporcje części kapitałowej i odsetkowej. Razem ze spłatą kredytu część odsetkowa będzie maleć, a kapitałowa będzie rosnąć. Dlatego też odsetki nalicza się od wyższej kwoty kapitału. Jeżeli wolimy spłacanie takiej samej raty w każdym miesiącu, wybierzmy równą ratę. 

Rata malejącą będzie polegała na spłacaniu kapitału w niezmieniającej się wysokości, a odsetki będą zmniejszały się razem z upływającym czasem, gdyż nalicza się je od wartości kapitału, który pozostał nam do spłaty. W końcowym rozrachunku ich suma będzie niższa, aniżeli w równych ratach. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.