Wiadomości z Bytomia

Jak i kiedy zacząć wprowadzać pokarmy stałe do diety niemowlęcia?

  • Dodano: 2022-08-26 11:45

Rozszerzanie diety niemowlęcia należy rozpocząć pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia dziecka. Podawanie pokarmów uzupełniających wynika z rosnącego zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze, których samo mleko już nie zaspokaja. Pierwszy dodatkowy posiłek można wprowadzić już po ukończeniu przez dziecko czwartego miesiąca życia. Około 4. miesiąca życia u niemowląt wykształca się zdolność przyjmowania pokarmów stałych. Dojrzewa do tego układ pokarmowy. Każdy nowy produkt należy wprowadzać stopniowo, aby obserwować reakcję organizmu na nowy pokarm. Najlepiej zacząć od soków owocowych lub warzywnych, zmiksowanych warzyw i owoców, Do karmienia należy używać dość płaskiej łyżeczki.

Gotowe dania

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem gotowych dań dla niemowląt. To zupki dla dzieci i obiadki, dzięki którym przygotowanie posiłków jest bardzo łatwe i szybkie – wystarczy podgrzać danie do odpowiedniej temperatury. Na rynku znajdziemy też różnorodne deserki dla dzieci.

Wybierając je należy szukać na opakowaniach informacji, od którego miesiąca życia można podawać dziecku dany produkt. Dania dla poszczególnych kategorii wiekowych przygotowane są dla adekwatnie do potrzeb rozwijającego się organizmu. Gotowe dania spełniają wszelkie atesty i wymagania.

Lekarze zalecają karmienie wyłącznie mlekiem matki do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca. To pomaga dłużej uchronić dziecko przed infekcjami. Po 6. miesiącu życia dziecko ma bardziej rozwinięte umiejętności związane ze spożywaniem posiłków stałych. Potrafi już siedzieć z podparciem, nie ma odruchu wypychania językiem pokarmu z ust. Po 6. miesiącu życia można wzbogacić dietę dziecka o pokarmy zawierające wyczuwalne cząstki,

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym jest gotowe na nowe pokarmy już po ukończeniu 4. miesiąca życia. Przygotowując samodzielnie zupki nie należy dodawać do nich soli, cukru, pikantnych przypraw.  

Konsekwencje zbyt późnego i zbyt wczesnego podawania pokarmów uzupełniających

Zbyt późne wprowadzanie stałych pokarmów spowoduje, że niemowlę nie otrzyma właściwej dodatkowej porcji substancji odżywczych, co może negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój i wzrost dziecka. Gdy rodzice zbyt długo zwlekają z wprowadzaniem pokarmów uzupełniających, narażają dziecko na niedobory składników odżywczych.

Zbyt wczesne podawanie pokarmów uzupełniających z pewnością spowoduje, że niemowlę będzie wypijało mniej mleka. Może spowodować też alergie i nadwagę w późniejszym życiu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.