Wiadomości z Bytomia

Jak chronić psa przed kleszczami?

  • Dodano: 2019-04-11 13:30

Kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie dla zdrowia nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Jeśli jesteś właścicielem psa, powinieneś odpowiednio dbać o swojego pupila, aby ochronić go przed chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Zbyt późna reakcja może mieć bardzo przykre konsekwencje. Poznaj sposoby pozwalające na skuteczne zabezpieczenie Twojego czworonoga.

Sprawdzaj sierść 

Jednym z podstawowych nawyków, jakie powinniśmy wdrożyć do codziennego życia, jest sprawdzanie sierści psa po każdym spacerze. Należy podkreślić, że sezon na kleszcze trwa od wiosny do jesieni. Z regularnego przeglądu sierści możemy więc zrezygnować tylko w okresie zimowym. Dlaczego sprawdzanie skóry naszego czworonoga jest tak ważne? Pamiętajmy, że im wcześniej zauważymy kleszcza i się go pozbędziemy, tym mniejsza szansa na to, że stanie się on przyczyną choroby u zwierzaka. Sporo właścicieli czworonogów chce dowiedzieć się, czy można samemu wyciągnąć kleszcza, czy konieczna jest wizyta u weterynarza. Z uwagi na to, że trzeba działać szybko najlepiej samodzielnie go usunąć. Pomocna w tym okaże się pęseta. Możemy także skorzystać ze specjalnych szczypców, które można kupić w sklepach zoologicznych. Ich cena zwykle nie przekracza kilku złotych, a co istotne, posługiwanie się nimi jest proste. Jeśli jednak boimy się samodzielnie wyciągnąć kleszcza lub zrobiliśmy to niedokładnie (na skórze pozostały nóżki lub inne elementy), powinniśmy szybko udać się do weterynarza. 

Wybieraj odpowiednie miejsca na spacery

Dobrym sposobem na ochronę psa przed kleszczami jest wybieranie odpowiednich miejsc na spacery. Musimy wiedzieć, że w wysokich trawach czy w lesie występuje znacznie więcej pajęczaków stanowiących potencjalne zagrożenie dla naszego pupila. Oczywiście spacery po świeżo ściętych trawach czy chodniku nie dadzą nam pewności, że nasz pies nie przyniesie do domu kleszcza, ale pozwolą ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować ze spacerów w lesie, warto byłoby je nieco ograniczyć. Innym, skutecznym sposobem jest stosowanie odpowiednich preparatów. Jeśli wybierzemy dobry produkt, możemy zagwarantować swojemu psu prawie 100% ochrony.

Stosuj preparaty przeciw kleszczom

Wyżej wspomnieliśmy, że w walce z kleszczami kluczową rolę odgrywają specjalne preparaty. W sklepach zoologicznych można znaleźć m.in. spraye, które tworzą na skórze powłokę ochronną. Sporo osób wskazuje jednak, że takie produkty nie przynoszą oczekiwanych efektów. Innym sposobem na walkę z kleszczami są specjalne krople, które aplikuje się na skórę naszego psa. Zwykle preparat działa nawet przez kilka miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, aby przed kupnem danego produktu przeczytać opinie na jego temat i w razie konieczności skonsultować się z weterynarzem. Lekarz wskaże, czy dane krople są skuteczne i bezpieczne dla pupila. Dobrym zabezpieczeniem jest także obroża przeciw kleszczom. Pies ma ją ciągle na szyi, dlatego gwarantuje ona ochronę 24 godziny na dobę. Obroże są lekkie i łatwo dopasować je do wielkości naszego pupila. Niektórzy właściciele psów decydują się na stosowanie specjalnych tabletek.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.