Wiadomości z Bytomia

Ergonomia - inwestycja w zdrowie

  • Dodano: 2019-08-26 14:00

Wygodne i komfortowe miejsce pracy nie powinno być traktowane jako chwilowa moda, ale jako ważny element funkcjonowania każdej firmy. Im bardziej komfortowe i bezpieczniejsze warunki pracy, tym lepsze efekty osiągają pracownicy i całe przedsiębiorstwo.


                    

Ergonomia ma za zadanie dostosować zarówno poszczególne stanowiska (i całe środowisko pracy) do potrzeb, możliwości i ograniczeń pracujących na nich ludzi. Stworzenie ergonomicznego miejsca pracy nie jest trudne dzięki funkcjonującym na rynku firmom oferującym szeroki wachlarz, mebli, akcesoriów i narzędzi ułatwiających zarówno pracę na stanowiskach fizycznych, jak i umysłowych.

 

Dlaczego ergonomia ma tak duże znaczenia?

 

Ergonomiczne stanowisko, niezależnie od specyfiki wykonywanej na nim pracy, pozwala nie tylko efektywniej i wydajniej pracować, ale przede wszystkim pomaga zachować pracownikom zdrowie. Każde stanowisko pracy wiąże się z określonymi zagrożeniami. Nawet uznawana powszechnie za bezpieczną praca biurowa niesie ze sobą zwiększone ryzyko licznych dolegliwości, w tym przede wszystkim dotyczących układu kostnego, mięśniowego oraz tkanki łącznej. W I połowie 2018 roku dolegliwości te stanowiły blisko 15% łącznej liczby absencji. Dolegliwości bólowe towarzyszą oczywiście nie tylko osobom pracującym w trybie siedzącym, ale także na stanowiskach pracy fizycznej. W przypadku tych ostatnich są one wynikiem przebywania w wmuszonej pozycji, przekroczenia norm maksymalnego obciążenia i nadmiernego natężenia hałasu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku wymienione normy zostały przekroczone w 25,4% przypadków (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/warunki-pracy-w-2017-roku,1,12.html) i choć widać tendencję spadkową, nadal w tej kwestii pozostaje wiele do zrobienia.

 

Ergonomia to bezpieczeństwo

 

Aby zminimalizować ryzyko zagrożeń związanych z pracą na poszczególnych stanowiskach pracy, warto skorzystać z ergonomicznych rozwiązań, które wykorzystano przy produkcji mebli i akcesoriów. Znajdziemy je m.in. w ofercie firmy AJ Produkty. Z myślą o pracownikach warsztatów i hal magazynowych zaprojektowano szeroką gamę podnośników, stołów i wózków transportowych. Ułatwiają one przenoszenie z miejsca na miejsce ciężkich przedmiotów, a także dużej ilości towarów. W biurze zaś warto wykorzystać wózki do przenoszenia akt i dokumentów. W przestrzeniach magazynowych bezpieczeństwo pomogą zapewnić barierki, słupki i taśmy zabezpieczające, za pomocą których można wyznaczyć obszary zagrożenia. Zabezpieczą one nie tylko pracowników, ale także osoby postronne – w tym klientów – które mogą znaleźć się na terenie hali.

Dla osób wykonujących pracę w trybie siedzącym przeznaczone są krzesła balansujące, dzięki którym możliwe jest zredukowanie napięcia mięśni, zniwelowanie obciążenia stawów i kręgosłupa, a także usprawnienie krążenia. Do indywidualnych możliwości fizycznych dopasowują się fotele z opcją regulacji wysokości siedziska i podłokietników, a także kąta nachylenia oparcia.

W żadnym biurze nie może zabraknąć biurka. Ergonomicznym rozwiązaniem są biurka i stoły komputerowe z mechanizmem pozwalającym regulować wysokość blatu. Dają one możliwość pracy zarówno w trybie siedzącym, jak i stojącym – bez konieczności tworzenia w tym celu dwóch odrębnych stanowiska pracy. Nadmierne natężenie hałasu pozwolą zredukować ekrany i panele dźwiękochłonne. W ofercie znajdziemy panele do przestrzeni biurowych i do hal produkcyjnych. Można je montować na ścianie lub skorzystać z ekranów ruchomych, z kołami lub bez, które można swobodnie przestawiać w różne miejsca.

Wykonywanie pracy nie musi wiązać się z bólem. Wystarczy przestrzegać tylko zasad ergonomii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.