Wiadomości z Bytomia

Dlaczego warto założyć lokatę bez konta?

  • Dodano: 2023-09-20 10:15

W większości banków koniecznie jest założenie rachunku osobistego, aby móc wpłacać i wypłacać pieniądze, korzystać z konta oszczędnościowego czy też innych rozmaitych przywilejów. Najczęściej na najlepsze promocje mogą liczyć tylko nowi klienci. Na tle tej oferty lokata bez konta jest niestandardowym rozwiązaniem, którą mają w swojej ofercie tylko niektóre banki.

Czy warto zdecydować się na lokatę bez konta?

W przypadku lokaty można liczyć na to, że kapitał będzie należycie chroniony przez gwarancje depozytowe oferowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny lub inne tożsame instytucje (w przypadku zakładania lokaty w banku poza naszym krajem). Nie trzeba wobec tego martwić się utratą pieniędzy nawet w przypadku, gdy dojdzie do niewypłacalności instytucji finansowej.

Najwygodniejszym rozwiązaniem staje się lokata bez konta online, którą możemy wybrać na przykład na stronie https://polakoszczedza.pl/najlepsze-lokaty-ranking-lokat-bankowych/

Umowę o prowadzenie takiego depozytu możemy zawrzeć dowolnym momencie i miejscu. Zazwyczaj, zwłaszcza jeśli jesteśmy nowym klientem danego banku, możemy liczyć na bardzo atrakcyjne warunki. Niestety trzeba mieć na uwadze, że w większości przypadków zerwanie lokaty przed datą zakończenia wiąże się z utraceniem wszystkich wypracowanych odsetek. Z tego względu należy się dobrze zastanowić nad czasem trwania tego typu depozytu bankowego oraz wartością zdeponowanych środków.

Co warto wiedzieć na temat lokaty bez konta?

Założenie lokaty bez konta bankowego jest proste. Wszystkie formalności można załatwić przez internet, wystarczy wejść na stronę internetową banku, po czym wypełnić krótki formularz. We wniosku podaje się swoje dane teleadresowe. Są one oczywiście należycie chronione ze względu na szyfrowanie połączenia pomiędzy witryną a komputerem lub urządzeniem mobilnym.

Warto mieć na uwadze, że nawet w przypadku zakładania lokaty bez konta konieczne staje się odprowadzenie podatku Belki. Na szczęście w przestrzeni publicznej słyszymy pierwsze głosy o możliwości zniesienia tego obciążenia podatkowego w przyszłości.

Jak obliczyć zysk z lokaty?

W celu obliczenia zysku z lokaty należy odjąć od kwoty wypłaconych odsetek 19 procent ich wartości na rzecz wspomnianego podatku Belki. Co prawda istnieje możliwość uniknięcia tego podatku na lokacie, ale wymaga to założenia indywidualnego konta emerytalnego, przykładowo w postaci rachunku oszczędnościowego, rachunku obligacji, rachunku maklerskiego lub rachunku funduszu inwestycyjnego.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.